ABD’de tarihî gün: Amerikan Kongresi Türklerin galasına taşındı!

WASHINGTONABD’nin farklı bölgelerindeki 6 Türk federasyonunun güçlerini birleştirmek üzere Washington’da kurduğu çatı organizasyonu Türki-Amerikan Federasyonları Asamblesi’nin açılış galasına Amerikan Kongresi’nden 7 senatör ve 53 milletvekili geldi. Gözlemciler, bugüne dek Amerika’da Türkler tarafından organize edilmiş hiçbir etkinliğe Kongre’den bu seviyede ve sayıda katılım olmadığını ifade ediyor.

Washington’un ünlü otellerinden Willard Inter-Continental’da dün gece düzenlenen galaya ABD senatörleri Richard Lugar, Bob Casey, Frank Lautenberg, Jeff Bingaman, Roger Wicker, Mark Warner ve Kay Hagen’in yanı sıra farklı partilerden 53 Temsilciler Meclisi üyesi katıldı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın da hazır bulunduğu gecede TBMM’yi ise AK Parti milletvekilleri Vahit Kirişçi, Mehmet Şahin, Mustafa Ataş, Mehmet Ceylan, İbrahim Hasgür, Alev Dedegil, Hacı Hasan Sönmez ve Mehmet Çerçi temsil etti.

Asamble yetkilileri, galaya aralarında 200’ü aşkın Kongre üyesi asistanının da bulunduğu 700’e yakın konuğun katıldığını, Beyaz Saray’ın da iki özel temsilci gönderdiğini bildirdi. Galada Türk ve Amerikalı parlamento üyeleri kürsüye çıkarak organizatörleri tebrik ederken, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemini vurguladılar. Türkler kendi seçim bölgelerinin temsilcilerini galaya getirebilmek amacıyla son ana dek Kongre koridorlarında lobi yaptı.

TÜM TÜRK ASILLI AMERİKALILARI TEMSİL EDİYOR

180 farklı kuruluşu bünyesinde bulunduran ve Türki-Amerikan Federasyonları Asamblesi çatısı altında birleşen federasyonlar şunlar: Türk-Amerikan Dernekleri Konseyi, Orta Atlantik Türki-Amerikan Dernekleri Federasyonu, Güneydoğu Türk-Amerikan Federasyonu, Ortabatı Türk-Amerikan Federasyonu, Amerikalılar ve Avrasyalılar Turkuaz Konseyi ve Batı Amerika Türki Konseyi.

Asamble’nin Başkanı Faruk Taban, bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, galaya çok sayıda Kongre üyesinin gelmesinin önemine dikkati çekerken, bu tür kuruluşların “Kongre’yi etkilemek açısından önemli” olduğunu söyledi. Taban, Fethullah Gülen’le bağlantıları olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık ise aralarında ‘şahsi’ ilişkisi olanlar çıkabileceğini; ancak ‘organik’ ve ‘resmi’ bağlantıları bulunmadığını kaydetti. Çatı kuruluşuna ‘Türki’ denmesinin sebebinin ise Orta Asya’dan Balkanlar’a tüm Türk asıllı Amerikalıları temsil etme düşüncesi olduğu öğrenildi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin yıllardır ABD’de doğru bir tanıtım ve lobicilik yapılamadığını, bunun eksikliğini Ermeni tasarıları gibi konularda hissettiklerini belirterek, bu nedenle asamblenin kuruluşunu Türk-Amerikan ilişkilerinde ‘tarihi bir gün’ olarak gördüğünü söyledi.

TÜRKİYE HAKKINDA NELER DEDİLER?

Organizatörleri bu ‘muazzam gala’dan dolayı tebrik eden Indiana Senatörü Richard Lugar, kendisini geçen yaz Türkiye’ye davet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sunarken, ‘Onlar sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın devlet adamları’ dedi..

Pennsylvania Senatörü Bob Casey, Türkiye ile olan dostlukları ve stratejik ortaklıklarından minnettarlık duyduklarını ve bu ortaklığın sürmesini istediklerini belirtti.

Virginia Senatörü Mark Warner, ‘Türkiye ve Amerika arasındaki dostlukla, özellikle de Virginia’da yaşayan Amerikalı Türklerle ve onların Virginia’daki beş merkeziyle gurur duyuyorum.’ şeklinde konuştu.

Mississippi senatörü Roger Wicker, ‘Bazen Temsilciler Meclisi’nde ve Senato’da ayağa kalkıp meslektaşlarımıza Türkiye ve ABD’nin sahip olduğu tarihi ilişkiyi hatırlatıyoruz.’ derken, Afganistan’da, Irak’ta ve terörle mücadeledeki ortak gayretlerden bahsetti.

Indiana milletvekili Andre Carson, Türki-Amerikan Federasyonları Asamblesi’ne olan desteğini dile getirerek, asambleye, dinlerarası diyalog ve uluslararası açılımlarından dolayı teşekkür etti.

New York milletvekili Michael McMahon, “merhaba” diyerek başladığı ve “güle güle” diyerek bitirdiği konuşmasında, Türkiye’nin ABD’nin çok önemli bir dostu, ortağı ve stratejik müttefiki olduğunu vurguladı.

California milletvekili Dana Rohbrabacher, gençliğinde İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmeye çalışırken bir Türk’ün kendisine nasıl yardımcı olduğunu anlattı. Tüm dünya halkları için daha iyi bir geleceği elde etmenin Türkiye ile ABD’nin birlikte çalışması olmadan gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Ohio milletvekili Jean Schmidt, ABD’ye olan dostluğundan ötürü Türkiye’ye teşekkür ettiği konuşmasında, terörle mücadele konusundaki çabalara işaret ederek, “Sizin dostluğunuz ABD için çok anlam ifade ediyor. Dostluğumuzun kalıcı olmasını umuyorum” dedi.

STRATEJİK ÖTESİ EŞİT ORTAĞIZ

New York milletvekili Gregory Meeks, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin “stratejik olmaktan öte” bir nitelik taşıdığını kaydederek, “Eşit iki ortağız. Sizin büyük tarihiniz ve medeniyetinizi öğrenerek ve anlayarak daha iyiye gidebiliriz” şeklinde konuştu

Louisiana milletvekili Bill Cassidy, Türkleri “dünyanın en akıllı ve en cömert insanları” olarak tanımlarken, Louisiana’daki Katrina kasırgasından sonra Türk-Amerikan toplumunun bölgede iki charter okulu açmasından duyduğu minnettarlığı dile getirdi.

Georgia milletvekili David Scott, Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve çok sevdiğini ifade ederek, ‘Her zaman hatırlayın, David Scott Türk halkının dostudur’ dedi.

‘Keşke Türkçe konuşabilseydim’ diyen North Carolina milletvekili Virginia Fox, Türkiye’ye üç kez gittiğini belirterek Türkçe olarak teşekkür etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.