ABD’de Uçak Düştü; 7 Ölü, 6 Yaralı

ABD’de, II. Dünya Savaşı’ndan kalan B-17 model antika bir bombardıman uçağı havaalanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra düştü. Kazada 7 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı.

ABD’nin Connecticut eyaletinde bulunan Bradley Uluslararası Havaalanı’nda II. Dünya Savaşı döneminden kalma B-17 modeli antika bir bombardıman uçağı kalkışı yapmtıktan 5 dakika sonra düştü.

Uçakta bulunan 2 pilot, 1 yardımcı ve 10 yolcudan 7 kişi hayatını kaybetti. Uçak pistten kayarak uzaklaşırken, yer görevinde bulunan görevliler arasında da yaralıların olduğu bildirildi. Toplamda 6 kişinin yaralandığı iletildi.

Bu hafta II. Dünya Savaşı’ndan kalan antika uçaklar, savaş dönemindeki askerleri onurlandırmak adına Bradley Uluslararası Havaalanı’nda toplanıyordu.

B-17’ler, II. Dünya Savaşı döneminde 12 bin 700 adet üretilmiş, tarihin en çok üretilen bombardıman uçağı olmuştur. Bu uçaklar, ABD Hava Kuvvetleri tarafından Alman ve Japon şehirlerini bombalarken çok kullanıldı. Savaş sırasında B-17’lerin 640 bin tondan fazla bomba attığı biliniyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.