ABD’li Komutan: YPG’ye Destek Vereceğiz

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı komutan Joseph Votel, Türkiye’nin Afrin’deki operasyonuna rağmen “YPG’ye desteğe devam edeceğiz.” dedi.

General Votel, Florida’daki basın toplantısında Türkiye’nin tepkisini çeken bir açıklamayla başladı. Aralarında PKK’nın ve Suriye kolu YPG’ninde yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) ölenlerini andı.

Irak ordusu ve SDG’den binlerce kişinin şehirleri özgürleştirirken ya yaralanıp ya da öldüğünü söyleyerek, DEAŞ’la yapılan mücadeledeki fedakarlığın altını çizdi.

Votel’e Türkiye’nin Afrin’deki operasyonuna rağmen Suriye’de YPG’yle işbirliğinin sürüp sürmeyeceği sorusuna “Evet”yanıtını verdi.

“Onlar DEAŞ’la mücadeleyi sürdürdükçe ve bölgede istikrarı sağladıkça biz de onlara desteğe devam edeceğiz. Bu hükümetimizin politikası. Türkiye’nin sınırıyla ilgili haklı endişelerini anlıyoruz. Türkiye ile bu konuda çalışmak bizim için önemli. Türkiye DAEŞ’le mücadelede çok önemli bir ortağımız oldu ve tabii ki NATO müttefikimiz. DEAŞ’ın kalıcı olarak yenilmesi de bir diğer önemli amacımız. Bunu yapmak için sahadaki ortağımızsa SDG. Kanımızca DEAŞ’a karşı şimdi kadar en etkili güç onlar oldu.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.