Açlık Grevi ve Binlerce Parmak İzi Hapisten Kurtardı

Kırmızı boyalı parmak işareti, eski Çin’de, devlet yetkilileri tarafından çok büyük bir adaletsizlik yapıldığında, bu durumu protesto etmek için kullanılan bir yöntemdi ve hala bugün de aynı anlamı sembolize etmektedir.
Kırmızı boyalı parmak işareti, eski Çin’de, devlet yetkilileri tarafından büyük adaletsizlik yapıldığında, bu durumu protesto etmek için kullanılan bir yöntemdi ve hala bugün de aynı anlamı içermektedir.

Yaklaşık 9.000 Çin vatandaşı Falun Gong uygulayıcısına sahip çıktı ve onu hapisten kurtardı.

Lu Chen, Epoch Times

Hua Lianyou yedi yıllık mahkumiyetinin son birkaç ayını ülkenin kuzeyinde yer alan Tianjin şehrindeki Binhai hapishanesinde geçirdikten sonra sedye ile evine gönderildi.

Ailesi ve arkadaşlarının yardımı ve ayrıca 9.000 köylünün imza ve parmak izi toplayarak tepkisini göstermesi üzerine Hua serbest bırakıldı.

Çin’de hükümet yetkilileri Falun Dafa (Falun Gong) uygulayıcılarına 14 yıldır işkence yapıyor. Ancak bu son olay, kamu tepkisi ve direnişi karşısında siyasi iradenin bocaladığının ve vahşi kampanyanın dizginlendiğinin işaretidir.

Hua, 2012 yılında Falun Gong egzersizleri yaptığı için Tianjin şehrinde tutuklanmıştı. Falun Gong doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerinde yaşamı öğreten beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong (meditasyon) uygulamasıdır.

Tutuklandıktan bir ay sonra, açlık grevi ile protesto etmeye başladı. Bu açlık grevinin olağanüstü bir şekilde 600 gün sürdüğü bildirildi.

Geçen Eylül ayında yargılanan Hua “şeytani bir din örgütünü kullanarak yasaları çiğnemek” ile suçlandı. Mahkeme, hapishanenin hastanesinde gizlice yürütüldü. Dava sırasında Hua sedyede yatıyordu. 7 yıl hapse mahkum edildi.

Hua’nın avukatı savunmasında şunlara yer verdi: “Çin’de Falun Gong’u şeytani bir din örgütü olarak tanımlayan herhangi bir yasa olmadığı gibi, Falun Gong uygulayıcılarının yasaları çiğnediğine dair herhangi bir delil de yoktur.”

Uzun süren açlık grevinden sonra Binhai Hapishanesindeki yetkililer bir besleme borusu ile Hua’nın ölmesine engel oldular. Hua’nın ifadesine göre, inancından vazgeçirmek için işkence de uyguladılar.

Binhai Hapishanesine Hua’nın şartlı tahliyesi için yapılan başvurular reddedildi. Minghui websitesine göre, gardiyanlardan biri Hua’nın eşine “Tam ölene kadar bekleyip göreceğiz” dedi.

Hapishane doktoru Hua’nın ailesine “Her an ölebilir” demişti.

Geçen Kasım ayında yetkililer, ziyareti kapattı ve Falun Gong’dan vazgeçirmek için ailesini kullandı. Ailesinden Hua’ya baskı yapmasını istedi.

Minghui websitesinden alınan bilgiye göre, Binhai hapishanesinde başka Falun Gong uygulayıcıları da var. Bunların bir kısmı işkence ile öldürüldü. Örneğin Ren Shendong adlı bir uygulayıcı psikotrop ilaçlar ile işkenceye maruz kaldı ve bunun sonucu delirdi. Minghui’de ayrıca vahşi işkence sonucu fiziksel olarak sakat kalan insanların da ismi yer almakta.

9.000 Parmak İzi

Hua’nın serbest bırakılması için geçen yılın Ağustos ayından itibaren Hua’nın ailesi başta arkadaş ve komşular olmak üzere insanlardan imza toplamaya başladı. Bir ay içerisinde, isim ve kırmızı parmak izlerinin yer aldığı tam 3.622 imza toplandı.

Kırmızı boyalı parmak işareti, eski Çin’de, devlet yetkilileri tarafından çok büyük bir adaletsizlik yapıldığında, bu durumu protesto etmek için kullanılan bir yöntemdi ve hala bugün de aynı anlamı sembolize etmektedir. Ayrıca evrak üzerinde isimlerin yer alması binlerce Çinli’nin devletten korkmaya niyetli olmadıklarının işaretiydi.

Bunun üzerine yerel polis daha fazla insan tutuklamaya başladı. Özellikle mektubu organize eden Falun Gong uygulayıcılarını hedef aldı.

Kasım 2013’e kadar 5.233 Çinli’den daha imza toplandı ve bu sayede Tianjin şehrinde ve komşu ilde toplam 8.855 imzaya ulaşıldı.

Minghui’nin haberine göre, halkın bu denli tepki göstermesi üzerine devlet yetkilileri Hua’yı sessizce serbest bıraktı.

Hua’nın serbest bırakılması, 1990’larda 70 milyon uygulayıcısı olan meditasyon sistemi Falun Gong’a karşı başlatılan karalama kampanyasını yürüten devletin kamu baskısı altında işinin giderek zorlaştığının işaretidir.

Karalama kampanyası 1999 yılında o zamanki Parti lideri Jiang Zemin tarafından başlatılmıştı. Zemin, herhangi bir siyasi emeli olmamasına rağmen Falun Gong’u parti otoritesine karşı bir tehdit olarak gördü. Halbuki Falun Gong yavaş egzersizlerden oluşan ve doğruluk merhamet ve hoşgörü prensipleri ile yaşamayı öğreten bir meditasyon sistemidir.

Hua Lianyou, 52, Falun Gong uygulamaya 1997 yılında başlamıştı ve meditasyon sayesinde çok hızlı bir şekilde sağlığına kavuştu. Falun Gong uygulayıcısı olduğu için 2 kez hapis cezasına çarptırıldı.

Çin’deki Falun Gong zulmü ülke genelinde 14 yıldır devam etmekte. Milyonlarca Falun Gong uygulayıcısı bu sebeple tutuklandı, gözaltına alındı ​​ve dövüldü. Bu masum insanlar beyin yıkama merkezleri, toplama kampları ve akıl hastanelerine gönderildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.