Ada İhtilafı Çin’de Japon Karşıtı Eylemleri Arttırdı

Senkaku adaları yüzünden çıkan Japon karşıtı protestolarda 5.000 ‘den fazla insan Japon Büyükelçiliği önünde toplandı. Yaklaşık 10.000 protestocu da Şangay, Şenyang ve Çengdu’da yürüyüş yaptı. (Lam Yik Fei/Getty Images)

Çin’de Senkaku Adaları Yüzünden Başlayan Japon karşıtı Protestolar Devam Ediyor

Bir Japon’a Şangay’da restoranda yemek yerken çorba tabağı fırlatıldı. Yine Şangay’da bir kişi Honda marka arabasını ateşe verdi ve itfaiye gelene kadar sokağın kapanmasına sebep oldu. Protestocu, eylemini haklı çıkarmak için Japonya karşıtı pankart astı.    

Bu tür eylemler ve gösteriler 11 Eylül’de Japonya’nın Senkaku Adalarını alma niyetini açıklaması üzerine başladı. Çin, bu adaların kendi topraklarına ait olduğunu iddia etmekte ve Japon vatandaşlarından özel mülkiyet iken satın alındığını belirtmekte.

Son birkaç haftadır, Japonya’yı protesto etmek için Japon büyükelçiliği önünde gösteriler yapıldı. Çin Twitter’ı olarak bilinen Weibo’da en popular konulardan biri “Japon ürünlerini boykot edin” oldu. Bazı yazılar ise çok kin dolu sözler içermekteydi.

Geçen hafta Pekin’de Japon karşıtı eylemler sırasında ABD Büyükelçisi Gary Locke’un aracına bir grup gösterici saldırdı.

18 Eylül’de Japonya’nın Mançurya’yı 1931 yılında işgal ettiği Mudken Olayı’nın yıldönümünde bir grup Çinli protestocu Japon Büyükelçiliği önünde Japon bayrağını yaktı. Ayrıca binlerce balıkçı teknesi Senkaku adasının etrafını sardı.

Çin resmi medya organı Çin rejiminin bu olayları teşvik ettiği hatta balıkçılara para dağıttığı iddialarını reddetti.

Bazı medya organları, Japon marketlerinin ve Toyota, Honda ve Mazda fabrikalarının 18 Eylül tarihinde güvenlik sebebiyle kapatıldığını bildirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, “Protestolar genel halk tarafından kendiliğinden oluşan eylemlerdir” dedi.

Protestolarda 5.000 ‘den fazla insan Japon Büyükelçiliği önünde toplandı. Yaklaşık 10.000 protestocu da Şangay, Şenyang ve Çengdu’da yürüyüş yaptı. Polis Şangay’da bazı protestocuları tutukladı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.