Afrika ve Avrupa Liderleri, Lizbon’dan 3 Yıl Sonra Trablus’ta Toplandı

Resim: Getty Images/MAHMUD TURKIA

TRABLUS– Afrika ve Avrupa ülkelerinden 80 devlet ve hükümet başkanını bir araya getirecek olan Üçüncü Avrupa Birliği – Afrika Zirvesi, Libya’nın başkenti Trablus’ta gerçekleştiriliyor. 80 ülkede yaşayan 1,5 milyar insana daha müreffeh bir gelecek sağlamak ve AB ile Afrika ülkeleri arasındaki dayanışmayı güçlendirmek amacıyla düzenlenen zirve 29 – 30 Kasım tarihlerinde iki gün sürecek. Ortak Afrika – AB Strateji Belgesi’nin kabul edildiği 2007’deki Lizbon zirvesinde sonra ilk kez bi araya gelen liderler ayrıca AB – Afrika ortaklığının, geçen dönemde yaşanan gelişmelere uyum sağlamasına yardımcı olmaya çalışacak. Başbakan Tayyip Erdoğan da zirveye “onur konuğu” olarak katılıyor. Başbakan, zirvede ikili temaslarda bulunacak.

Avrupa ve Afrika ülkeleri, dünya nüfusunun dörtte birini ve Birleşmiş Milletler’in üçte birinden fazlasını oluşturuyor. AB, Afrika’nın en önemli siyasi ortağı, en güvenilir ticari kalkınma ortağı olarak ön plana çıkıyor.

2007 yılındaki ikinci zirvede taraflar, ilişkilerini “yeni, eşit, ve stratejik temel” üzerine kurulmasında anlaşmışlardı.

Liderler, zirve öncesinde yaptıkları açıklamalarda 2000 yılında Kahire’de gerçekleştirilen ilk zirveden sonra çok şey değiştiğini vurgulamışlardı. Liderler, o zamandan bu yana yaşanan değişiklikler ve elde edilen tecrübeler ışığında küreselleşen dünyanın yeni taleplerini de karşılamayı amaçlıyor.

Zirveye ilişkin yayınlanan deklerasyonda “Küresel boyutta bugün birbirimize olan karşılık bağımlılığımızı daha iyi anlamış bulunmaktayız zamanımızın enerji, iklim değişikliği, göç ve cinsiyet konuları gibi önemli siyasi zorluklarına karşı birlikte çalışmaya kararlıyız.” denildi. Açıklamada bu açıdan devlet ve hükümet başkanlarının, gelenseksel bağış veren – bağış alan ilişkilerini aşarak, barış, demokrasi, hukukun üstünlüğü, ilerleme, kalkınma ve istikrar arayışı içerisinde ortak değerler ve amaçlar yeni bir stratejik siyasi ortaklık kurma zorunluluğu hissettikleri aktarıldı.

Trablus Rixos Oteli’nde gerçekleştirilen zirvede gazeteciler için ayrı bir yerde büyük bir basın merkezi kurulmuş. Kısıtlı sayıda gazeteci, zirvenin gerçekleştirildiği merkeze götürülerek görüntü ve fotoğraf almaları sağlanıyor.

Öte yandan Başbakan’ın bugün kendisine verilecek ödülden sonra Libya lideri Kaddafi ile bir akşam yemeği yemesi bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.