Afrika’da Lojistik Üssü Kurup, İhracatçılara Depolama Ve Dağıtım Hizmeti Verecek

İSTANBUL-Sektörünün önde gelen firmalarından Latek Lojistik, Kenya’da kuracağı Lojistik Koordinasyon Merkezi ile ihracatçılara depolama, dağıtım ve tahsilât gibi hizmetleri aynı anda verecek.

Bandırma ve Ambarlı Limanları’nın işletmesini üstlenerek 150 milyar dolarlık Doğu Avrupa pazarını yakın takibe alan firma, Endonezya ve Malezya’nın yanı sıra Dubai, Hindistan, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde ofis açtı. Özellikle uzmanlaşan kadrosu ile Afrika pazarında önemli bir noktaya gelen Latek, Kenya’da Lojistik Koordinasyon Merkezi kurarak Afrika pazarında güçlük çeken Türk ihracatçısına depolama, dağıtım ve tahsilât gibi hizmetleri aynı anda verecek. Kenya’da kurulacak olan Latek Lojistik Koordinasyon Merkezi Tanzanya, Etiyopya, Uganda, Gabon, Somali, Nijerya ve Kongo ülkelerine ihracat yapan Türk firmalarının işlerini kolaylaştıracak.

Toplam 106 ülkede faaliyet yürüttüklerini aktaran Latek Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, ihracatçılar ile yeni pazarlara girmeyi planladıklarını bunun için farklı ülkelerde araştırmalar yaptıklarını dile getirdi. Dünyanın ekonomi ekseninin değiştiğine dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’nin ise ekseni ise konum olarak daha parlak bir yere geldi. Biz de Endonezya, Malezya, Dubai, Hindistan, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde ofis açtık. Her zaman Türk ihracatçısının yanında olduk. Bu girişimlerimiz ülkemiz ihracatı için çok önemli katkılar sunacak.” dedi.

“KENYA’DA LOJİSTİK MERKEZİ KURUYORUZ”

Türk ihracatçısının Afrika’da karşı karşıya kaldıkların sorun ve sıkıntıları azaltmak adına Kenya’da Lojistik Koordinasyon Merkezi kuracaklarını açıklayan Levent Erdoğan, böylece Türk ihracatçısının Tanzanya, Uganda Gabon, Senegal, Kongo, Ruanda ve Grundi gibi ülkelere rahatlıkla ihracat yapabileceklerini kaydetti.

Lojistik ile satışı bütünleştiren bir sistem kuracaklarını bildiren Erdoğan, “Türkiye Afrika ülkelerine ihracatını son 3 yılda 2,5 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkarmayı başardı. Ama bu rakam bu ülkelerdeki potansiyeli göz önüne alırsak oldukça yetersiz. Merkezi kurup Türkiye’den Afrika’ya taşıdığımız malları depolayacağız. Ama hizmetimiz bununla da sınırlı kalmayacak. Aynı zamanda bu malların dağıtımını ve tahsilâtını da yine merkezimizde bulunan yetişmiş elemanlarımız vasıtası ile yapacağız.” öngörüsünde bulundu.

Kenya’nın başkenti Nairobi’de 29 Kasım-2 Aralık 2010 tarihleri arasında Türk İhracatçıları Mobilya ve Gıda Fuarı’nın yapılacağını anlatan Erdoğan, Latek olarak fuarın organizasyonunu üstlendiklerini ve ihracatçılar ile ortaklaşa çalışmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını aktardı.

Firmanın devam eden ve önümüzdeki yıla ilişkin projelerini de değerlendiren Latek Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, Bandırma Limanı için bu yıl 12 milyon euroluk yatırım yaptıklarını, 2011 yılında da aynı miktarda yaptırım yapmayı planladıklarını bildirdi. Bandırma Limanı’nda mayıs sonu itibarı ile 2 milyon tonluk bir kapasiteye ulaştıklarına da işaret eden Erdoğan, sene sonuna kadar bu rakamı 3 milyon tona, önümüzdeki yıl ise mayıs ayı itibariyle 4 milyon tona çıkarmayı planladıklarını vurguladı. Ambarlı Limanı’nın kapasitesini artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Türk ekonomisine güvendiklerini belirten Erdoğan, Avrupa ülkelerinin üretimlerini tamamıyla Doğu Avrupa’ya kaydırdığını ve Şubat 2010’da başlattıkları Silk Express projesi ile bu bölgeyi yakın takibe aldıklarını vurgularken, “150 milyar dolarlık Doğu Avrupa pazarından bu proje sayesinde pay alacağız. 2009 yılındaki 93 milyon dolarlık ciromuzu 2011 yılında 250 milyon dolara çıkarmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl hem mevcut yatırımlarımızı sürdüreceğiz hem de yeni yatırımlar gerçekleştireceğiz.” dedi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.