Afyonkarahisar’daki Patlamayla İlgili Soru İşaretleri

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici-BBP Resmi Web Sitesi

Afyonkarahisar’da Çarşamba günü meydana gelen askeri mühimmat deposundaki patlamayla ilgili gerçekler henüz aydınlanmamışken, Büyük Birlik Partisi’nden(BBP) Mustafa Destici, incelemeler yaptığı cephanelikte bir askerin kendisine söylemiş olduğu,  ‘Duş almaya bile vaktimiz yok. Sabah 7’den akşam 11’e kadar cephanelikte bomba istifliyoruz.’  sözlerine dikkat çekti.

Sabah saatlerinde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’na gelerek askeri yetkililerden bilgi alan Destici, çıkışta yaptığı açıklamada, mühimmat toplama çalışmalarının devam ettiğini ve askerlerin bir çoğunun hala şokta olduklarını bu yüzden buradaki askerlerin yerlerinin acilen değiştirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Cumartesi günü birliğe teslim olan 16 kısa dönem asker nasıl olur da Pazartesi günü mühimmat deposuna götürülür? İnsan bunu anlamakta zorlanıyor.” dedi.

Destici, yine içeride konuştuğu askerlerden birinin, kendilerine patlamadan 10 dakika önce bir komutanın gelerek, ‘Konya’da böyle bir mühimmat depolanırken el bombası düşmüştü ve patlama olmuştu. Dikkatli olun.’ dediğini aktararak, “Neden rütbeli personel bu tür işleri yapmaz?  Türkiye’nin buna ayıracak personeli ya da bütçesi yok mu?” diye sordu.

Öte yandan cephaneliğin 1,5 kilometre çevresi güvenlik kordonuyla çevrilmiş durumda. Kışla dışında ise herhangi bir güvenliğin olmaması dikkat çekti. Kışla içine etrafa saçılan bomba ve ceset toplama işlemi ise hala sürüyor.

 Şehit yakınları sabah 07.30’dan itibaren Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’na gelerek askeri yetkililerden bilgi aldı. Yetkililer naaşların Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini ve cenazelerin Pazar gününden itibaren memleketlerine gönderileceğini açıkladı.

Bölgede askeri ve sivil yetkililerin ardından idari soruşturma başlatıldı. Patlamanın nedenine ilişkin sivil yetkililer kaza derken, askeri kanat ise soruşturmanın sürdüğünü, kazanın nedeninin incelemeler sonucu açıklanacağını duyurdu. Bu arada Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan adli inceleme devam ediyor.
Kaynak: Milliyet Gazetesi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.