Afyon Mühimmat Deposundaki Patlamada Sabotaj İhtimali Yok

Afyonda patlama

Hazırlanan rapora göre, Afyonkarahisar’da 25 askerin can verdiği mühimmat deposunda meydana gelen patlamada sabotaj ihtimali yok

Afyonkarahisar’da 25 askerin hayatını kaybettiği patlamanın ardından sabotaj ihtimali üzerinde durulmuştu. İncelemelerde bulunan bomba uzmanlarının hazırladığı ilk rapora göre, sabotaj bulgusuna rastlanmadı, facia ihmalden kaynaklandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire Başkanlığı uzmanlarından oluşan ekip, askerî birlikte ve depoda görevli tüm personeli detaylı olarak araştırdı. Er, erbaş ve subayların Genel Bilgi Taraması’nı (GBT) yaptı. Yapılan incelemelerde, görevli askerler ve yakınlarının PKK ya da farklı marjinal gruplarla herhangi bir bağlantısı tespit edilmedi. Ayrıca bölgede patlama öncesi ve sonrası cep ve ankesörlü telefon kayıtları da tek tek incelendi. Bu süre zarfından şüpheli herhangi bir görüşme belirlenemedi.

Mühimmat deposunda Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapımı MK-2, Alman yapımı BM 26 ve BM 41 ile Amerikan yapımı MOT 44’ten oluşan yaklaşık 120 bin adet el bombası bulunuyordu. 100 bin civarında el bombası, ilk patlamanın şiddetiyle infilak etti. Patlamamış 5 bin el bombası çevredeki aramalar sonucunda bulundu. 15 bin el bombasının ise toprak altında kaldığı tahmin ediliyor. Patlamadan etkilenmeyen 67 top mermisi de topraktan çıkarıldı. Rapordaki bir diğer tespit, olayda 500 kilogramlık bir mühimmatın infilak ettiği yönünde. Ankara Kumrular ve Gaziantep’teki saldırılarda sadece 5 kilogramlık patlayıcıların kullanıldığına dikkat çekiliyor.

Raporda, patlayan el bombalarının özellikleri de sıralandı. Alman yapımı BM 26 ve BM 41 model el bombalarının içerisinde 80 ile 160 gram arasında plastik patlayıcı bulunuyor. Bu patlayıcıların içerisinde ayrıca kompozit karışımı maddeler yer aldığı için ani patlamalarda birbirini tetiklediği ifade edildi. Patlama neticesinde bombaların bulunduğu depoda ilk etapta 4 tonluk kuvvet basıncı, 3 bin derecelik de sıcaklık basıncı oluştuğu belirtildi. Sıcaklık basıncı nedeniyle şehit olan askerlerin bütün bedenlerinin yandığı da raporda yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.