Ağaçların Picasso’su Samsunlu Yüksel Korkmaz

ardıç ve ceviz ağacından yapılan at figürleri

Kokulu ardıç ve ceviz ağaçlarından ilginç ‘at’ figürleri ortaya çıkaran Samsunlu Yüksel Korkmaz, çevresinde “Ağaçların Picasso”su olarak adlandırılıyor.  

Samsun’da ormanlarda bulunan kokulu ardıç ve ceviz ağaç türlerinden elde ettiği kök ve dalları, sanat eserine dönüştüren 50 yaşındaki Yüksel Korkmaz, bu alanda Türkiye’de tek, dünyada ise iddialı olduğunu söyledi.

Bu tür sanat eserlerinin Samsun ve Türkiye turizmi açısından önemli olduğunun altını çizen Yüksel Korkmaz, kerestecilik işi yaptığını, bunun dışında da özgün ahşap sanatıyla uğraştığını kaydetti.

25 yıldır bu tür eserleri elde etmek için çalışmalar yaptığını söyleyen Korkmaz, “En son dal ve köklerden oluşturduğum at figürünün dünyada bir benzeri yok. Bu ürünler doğal oldukları için dünyada bir benzerinin daha olması mümkün değil” dedi.   “Yaptığım bu sanatla ilgili çok iddialıyım. Atları çok sevdiğim için onlar üzerinde çalışmalar yapıyorum. Figürü ortaya çıkarabilmek için at anatomisi ve kas yapısını takip ederek çalışmalar yapıyorum. Yaptığım eserler tamamen el sanatıdır. Makine yardımı kesinlikle söz konusu değildir” diye konuştu.

Bu tür çalışmalarla adını ve ülkesini dünya çapında duyuracağına inandığını kaydeden özgün ahşap sanatçısı Yüksel Korkmaz, Samsunlu yöneticilerden destek istedi. Korkmaz, “Samsun’daki yöneticiler bu konuda çok duyarlı değiller. Ben bu konuda iddialıyım, dünya çapında iddialıyım. Çünkü benim birikimim Türkiye’de kimsede olmadığı gibi, dünyada da bu kadar birikime sahip birisinin olduğunu düşünmüyorum. Umarım yetkililerimiz bana destek verirler” şeklinde konuştu.

Hedefinin bir kültür evi kurmak olduğunu dile getiren Korkmaz, “İlime, bölgeme ve ülkeme turizm alanında faydalı olmak istiyorum. Bu çalışmalarımla özellikle yabancı turistler noktasında ilgi çekeceğimi umuyorum” ifadelerini kullandı.

Ağaçların Picasso’su Yüksel Korkmaz’ın çalışmalarından

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.