AGİT Heyeti YSK’yı Ziyaret Etti

Kaynak: YSK resmi sitesi

Türkiye ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT )Yüksek Seçim Kurulunu (YSK) Ziyaret Etti.

Heyet, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci tur oylaması öncesi YSK’ye gelerek Kurul Başkanı Ahmet Yener ile görüştü. Toplantı salonunda basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

AGİT, esnek bir siyasi diyalog ve müzakere forumu yapısıyla, güvenliğin üç boyutunda (siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani) ilke, norm ve standartlar geliştirmekte, yükümlülüklerin uygulanma durumlarını izlemektedir. 57 katılımcı devletin yer aldığı Teşkilatın ayrıca 6 Akdenizli ve 5 Asyalı İşbirliği Ortağı bulunmaktadır.


AGİT; Avrupa Birliği (AB) üyelerini, AB ve/veya NATO üyeliği perspektifi bulunan Balkan ülkelerinin yanısıra, ABD, RF, Kanada, Doğu Avrupa ile Kafkasya ve Orta Asya ülkelerini bünyesinde barındıran yegane ve en büyük bölgesel güvenlik forumudur. Bu özelliğine ek olarak, siyasi-askeri, ekonomi ve çevre ile insani boyutları içeren kapsamlı güvenlik anlayışı, erken uyarı, çatışmaların önlenmesi, kriz yönetimi ile çatışma sonrası rehabilitasyon alanlarındaki deneyimi, teşkilatın karşılaştırmalı üstünlüklerini oluşturmaktadır.


AGİT ülkeleri arasındaki siyasi diyaloğu parlamenterler düzeye taşımayı amaçlayan AGİT PA 1991 yılında kurulmuştur. 323 parlamenterin yer aldığı AGİTPA’da ülkemiz 8 milletvekiliyle temsil edilmektedir. AGİTPA Türk Grubu üyeleri, AGİTPA toplantıları ve konferanslarına iştirak etmelerinin yanısıra, seçim gözlem misyonlarına da katılmaktadırlar.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.