Ahmedinejad: Rusya’nın yaptırımlara destek vermesini kabul edemeyiz

MOSKOVARusya’nın BM Güvenlik Konseyi’nde alınması muhtemel yaptırım kararlarına destek vermesini sert bir dille eleştiren İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, kararın gözden geçirilmesini istedi.Uranyum zenginleştirme programını sürdüren Tahran’a yönelik yaptırımlara bugüne kadar Moskova destek vermiyordu. Rusya’nın politika değişimini eleştiren Ahmedinejad televizyondan yaptığı açıklamada, “Hassas bir dönemde komşumuz Rusya’nın bize karşı olan bir yaklaşıma destek vermesini anlayamıyoruz. İran halkı için bu kabul edilemez. Onların daha dikkatli bir şekilde kararlarını gözden geçireceklerini umuyorum.” dedi.

ISNA haber ajansında yer alan açıklamaya göre İran Cumhurbaşkanı doğrudan Medvedev’e hitap ederek, “Rusya devlet başkanının yerinde olsam büyük bir ülke (İran) ile ilgili karar verirken daha dikkatli olurum.” dedi. ABD ve Rusya’dan uranyum takas anlaşmasına destek vermelerini isteyen Ahmedinejad, “Anlaşma en iyi alternatif… Bunu görmemenin mazereti olamaz.” dedi. “İran halkı Ruslar’ın komşumuz ya da dostumuz olduğunu bilmiyor.” Eleştirisi getiren İran lideri, “Onlar bizimle mi, yoksa başka bir şey mi var?” sorusu yöneltti.

ABD Başkanı Barack Obama’ya da seslenen Ahmedinejad bu fırsatın değerlendirilememesi durumunda, İran halkının kendisine bir şans daha vermeyeceğini söyledi. İran lideri, uranyum takası ile ilgili önerinin reddedilmesi durumunda, müzakereler ve uzlaşma için kapının kapanacağı uyarısında da bulundu.

Türkiye ve Brezilya’nın katkıları ile imzalanan uranyum takas anlaşmasının ardından, İran nükleer sorunun çözülmesi için oluşturulan Rusya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın dahil olduğu altılı yaptırım konusunda fikir birliğine vardı. BM Güvenlik Konseyi’nde yaptırım kararları ele alınacak. Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun anlaşma ile ilgili incelemelerin ardından yapacağı açıklama merakla bekleniyor. Tahran muhtemel yaptırım kararının takas anlaşmasını etkileyeceği uyarısında bulunurken, Ankara anlaşmayı uluslar arası topluma anlatmaya çalışıyor.

Türkiye ve Brezilya’nın da imzasının bulunduğu 17 Mayıs’ta sağlanan anlaşmaya göre Tahran, Türkiye’ye 1,2 ton yüzde 3,5 seviyesinde zenginleştirilmiş uranyum gönderecek. Karşılığında da yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 120 kilogram uranyum alacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.