Ai Weiwei’nin Ailesi, Suçlamaların Yasadışı Olduğunu Söylüyor

Çinli sanatçı Ai Weiwei (Johannes Simon/Getty Images)

Beijing havaalanında aniden yetkililer tarafından alıkonulan ve bir aydan uzun bir zamandır gözaltında olan Çinli aktivist sanatçı Ai Weiwei, vergi kaçırma ile suçlanıyor. Ai’nin ailesi, suçlamaların hiç bir dayanağının olmadığını söylüyor.

Komunist Parti sözcüsü olan Xinhua haber ajansı, Cuma günü bir rapor sunarak, Ai’nin kontrolünde bulunan, Beijing Fa-Ke Cultural Development Ltd.’nin (Fa-Ke Kültürel Gelişim) büyük oranda vergi kaçırdığını ve hesap kayıtlarına zarar vermiş olduğunu bildirdi.

Ai’nin ailesi, Xinhua’da yayınlanan rapordan önce, polisin hiçbir şekilde kendilerine uyarıda bulunmadığını söyledi. Ai’nin kız kardeşi Gao Ge, Fa-Ke Cultural’ın Ai Weiwei’nin şirketi olmadığını ve polisin şirketin gerçek yetkilisiyle görüşmediğini belirtti. Hong Kong medyasından Apple Daily’nin haberine göre, şirket Ai’nin eşi Lu Qing’e ait. Ai’nin kızkardeşi Gao, nasıl olur da yasadışı bir başlangıç noktası, yasal bir sonuca neden olabilir diyor.

Xinhua haber ajansı, Ai’nin “ev gözlemi” altında olduğunu ayrıca vurguladı. Çin yasalarına göre, Ai’nin sıkı kurallarla kontrol edilerek, “birlikte yaşadığı kişiler olan aile üyeleriyle” görüşmesi, yasalara göre garanti altına alınmış oluyor.

İlk kez devlet, Ai Weiwei’ye uygulanan davranışın “resmi tutuklama” değil, daha çok “ev gözlemi” olduğunu onayladı. Çin yasaları konusunda uzmanlar bu açıklamalar karşısında, polisin yakın bir zamanda tutuklama emri çıkarabileceğini söylüyorlar.

Ai’nin eşi Lu Qing, çeşitli yabancı medya kuruluşlarına yaptığı açıklamada, bu görüşmenin dış dünyaya Ai’nin “sağlıklı” olduğunu göstermek için düzenlendiğini, fakat görüşmenin gizli bir lokasyonda yapıldığını, ailenin Ai’nin nerede tutulduğunu bilmediğini ve gözaltındayken herhangi bir işkenceye maruz kalıp kalmadığını bilmediklerini belirtiyor.

Lu, Radyo Free Asya ‘ya yaptığı açıklamada, Ai’yi son görüşünde, polisin Ai’nin hipertansiyon ilacını değiştirmiş olduğunu gördüğünü, açıklama istediğinde ise bir cevap alamadığını ve bu konuda endişeli olduğunu söylüyor.

Ai’nin alıkonması, ulusal anlamda tüm medyanın da ilgisini çekmiş durumda, çeşitli sanatsal ve kültürel gruplar, konuya dikkat çekmek için sergiler düzenliyorlar. Bu konuda New York Central Park, Ai’nin çalışmalarını içeren uluslararası bir sergi için ilk durak oldu. “Circle of Animals/Zodiac Heads” adlı sergide, her biri Çin burçlarındaki hayvanları temsil eden 12 adet bronz hayvan başı bulunuyor.

Ai’nin çalışmalarını içeren sergi, aynı zamanda Mayıs ayı boyunca Hong Kong’da da görülebilecek. Yüzlerce sivil toplum grubunun sergiye katılması bekleniyor.

Orjinal ingilizce metin

Yoruma kapalı.