AK Parti’li Elitaş: Bazı Sendikacılar, Menfaatlerini Sağlama Alabilmek İçin İşçiyi Tahrik Ediyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde görüşülmekte olan Torba Yasası’nı protesto etmek için Ankara’da olay çıkaran bazı sendikaların, kendi sendikal menfaatlerini sağlama alabilmek adına işçiyi tahrik ettiğini ileri sürdü.

TBMM’de konuya ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan AK Parti’li Elitaş, milletin sesini her zaman dinlediklerini ve milletin menfaatleri doğrultusunda kararlar aldıklarını söyledi. Meclise yürümeye çalışan grubun, Torba Yasası’nın işçi kıyımına imkan verecek şeklinde pankartlar açtığını belirten Elitaş şöyle devam etti: “Ama torba yasada işçi kıyımına ilişkin herhangi bir düzenlemeyle ilgili bir harfe dahi rastlamanıza imkan yok. İtiraz edilen konulardan birisi, kısa çalışma ödeneği ile ilgili. 2009 yılında küresel krizin etkisiyle işsiz kalanların maddi durumunu iyileştirmek adına eğer bu tasarıdaki madde o dönemde olsaydı, ekonomik kriz dolayısıyla kısa çalışmak zorunda kalan insanlarımızın İşsizlik Sigorta Fonu’ndan kaynak almalarına imkân oluşacaktı. Yapılan düzenlemeler, istihdama önemli katkılar sağlayacak, 2,5 milyon civarında işsiz insana iş imkânı sağlamanın önünü açacak. Çalışan kişilerin refah seviyelerini ve onların çalışma şartlarını düzenleyen, daha da rahat hale getirecek düzenlemeler de var. Ancak her ne hikmetse bir kısım sendikalar, kendi sendikal menfaatlerini sağlama alabilmek adına işçiyi tahrik ediyorlar.”

Sanatçı Müjdat Gezen’in, AK Parti seçmeni ile ilgili Aziz Nesin göndermesinin hatırlatılması üzerine Elitaş, “Müjdat Gezen’i, komiklik yaparak hayatını kazanan biri olarak biliyorum. Halka karşı komiklik yapmış. Halkla alay etmek hiç kimseye fayda sağlamaz. Ekmek sebebi, kazanç sebebi halk olan insanların halkla alay etmeye hakları yoktur. Komiklik adına da yapsa hakları yoktur. Hayatları boyunca küfrü sanat olarak kabul eden insanlar, halka küfretmeyi de sanat sanıyorlar.” şeklinde tepki gösterdi.

AK Partisi Elitaş, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkında başörtüsü genelgesi nedeniyle soruşturma başlatılmasına ilişkin ise şunları söyledi: “Türkiye’de önce adaletin adil olması gerekir. Türkiye, demokrasi yolunda önemli adımlar attı. 21. yüzyıl dünyasında, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının özlemle beklendiği Türkiye’de, maalesef bir kısım yargı, bu konuyla ilgili ideolojik davranmaya halen devam ediyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.