Akhisar’a İkinci Rüzgar Enerji Santrali Kuruluyor

rüzgar santrali 2
Akhisar’da ikinci kez Rüzgar Santrali Yapılıyor
Fotoğraf: Mimdap.org

2014 yılında işletmeye geçecek Gök II Rüzgar Enerjisi Santralı ‘Yırcalı Şirketler Grubu’ tarafından Ballıca Beldesi yakınlarında kurulan 13 adet rüzgar enerji santralinin ardından şimdi de Gama Enerji A.Ş. tarafından İlyaslar Köyü ile Tütenli köyü arasına yine 13 adet Rüzgar Enerji Santrali kurum çalışmaları başladı. Şantiye çalışmalarının başladığı bölgede rüzgar güllerinin bir yıl içerisinde faaliyete geçmesi planlanıyor.

Enerji, tüm rüzgar enerji santralı projeleri ile Türkiye’de ortalama 115 bin ev için yeterli elektrik üretecek ve yılda yaklaşık 162 bin ton sera gazı salınımını önleyecek. GAMA Enerji, toplam kurulu gücünü 2016 yılı itibariyle 2 bin 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedefliyor.
GE Energy Financial Services ortaklığı olan GAMA Enerji A.Ş. tarafından Manisa, Akhisar’da kurulacak 35 MW kapasiteli Gök II Rüzgar Enerjisi Santralı’nın kredi sözleşmesi Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ile İstanbul’da imzalandı.

Temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık vererek elektrik üretiminin her alanında var olan bir yatırımcı olmayı hedefleyen GAMA Enerji, projelerine tüm hızıyla devam ediyor. GAMA Enerji A.Ş. tarafından Manisa, Akhisar’da kurulacak 35 MW kapasiteli Gök II Rüzgar Enerjisi Santralı’nde, GE’nin etkinlik, dayanıklılık ve şebeke bağlantısı özellikleri bakımından dünyanın en gelişmiş rüzgar türbinlerinden olan 2,75 MW kurulu gücünde 13 adet GE 2,75-103 türbini kullanılacak.

İzmir, Aliağa’da bulunan ve 2012 yılında ticari işletmeye geçen 10 MW Karadağ RES ve Çanakkale, Ezine’de bulunan ve 2011 yılında ticari işletmeye alınan 22,5 MW Sares RES’in de yatırımcısı ve işletmecisi olan GAMA Enerji; Gök II RES’in tamamlanmasıyla işletmede olan RES kurulu gücü 67,5 MW’a yükselecek. Şirket, bu üç rüzgâr enerji santralı ile Türkiye’de ortalama 115.000 ev için yeterli elektrik üretecek ve yılda yaklaşık 162.000 ton sera gazı salınımını önleyecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.