‘Akıl Oyunları’ Filmindeki Ünlü Matematikçi Trafik Kazasında Öldü

Akıl Oyunları adlı filme konu olan Nobel Ödüllü matematikçi John Nash,  geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. (İHA)
Akıl Oyunları adlı filme konu olan Nobel Ödüllü matematikçi John Nash, geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. (İHA)

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları) adlı filme konu olan Nobel Ödüllü matematikçi John Nash, ABD’nin New Jersey eyaletinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 86 yaşındaki matematikçi John Nash ve 82 yaşındaki eşi Alicia’nın içinde bulunduğu taksiyi kullanan şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu aracın yol kenarındaki korkuluklara çarptığı kaydedildi. New Jersey Emniyet Müdürü Gregory Williams tarafından yapılan açıklamada, kaza sırasında Nash ve eşinin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada, Nash ve eşinin çarpmanın etkisi ile aracın dışına fırladığı ve kaza sırasında emniyet kemerlerinin takılı olmadığı kaydedildi.

John Nash’i canlandırdığı rolüyle Oscar ödülüne aday gösterilen Avustralyalı aktör Russell Crowe, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında “Şoktayım… Kalbim John & Alicia & aileleriyle. Muhteşem bir işbirliği. Güzel akıllar [Beautiful Minds], güzel kalpler” dedi.

John Nash Kimdir?

1928 yılında dünyaya gelen John Nash, lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Mellon Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora için Princeton Üniversitesine kabul edildi. 21 yaşında hazırladığı “Oyun Teorisi” adlı doktora tezi ile yıllar sonra, 1994’te Nobel Ekonomi Ödülünü kazandı. Genç deha, John von Neumann’ın icadı olan oyun teorisindeki sorunları çözüp kullanılır hale getirdi.

30 yaşına kadar parlak fikirleri ve göze çarpan kişiliği sayesinde hızla yükselip matematik camiasının önde gelen isimlerinden biri oldu. MIT’de profesörlük yapmaya başladığında karısı Alicia Larde ile tanıştı. Larde o zamanlar daha bir fizik öğrencisiydi. Nash’in şizofreni sorunları başlamadan kısa süre önce çiftin bir oğlu oldu. John Nash aynı zamanda soğuk savaş döneminde ordu adına şifre çözücü olarak çalıştı.

Hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Bir oda arkadaşı olmamasına rağmen bir oda arkadaşından bahsedip, oda arkadaşıyla yaptığı hayali sohbetler onun şizofren olduğunu ortaya çıkardı. Daha sonra bu hastalığı kendi zekasını kullanarak yendi.

Alicia Larde-John Nash çifti 1963’te boşandı ve 1970’te tekrar bir araya geldi. Bu tarihten itibaren darılıp barışan çift, kendileri hakkında “aynı çatı altındaki iki yabancı” benzetmesini yapmıştı. Nash 1994’te Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra aralarını düzelttiler ve 1 Haziran 2001’de tekrar evlendiler.

Nash, 1945 ve 1996 yılları arasında 23 bilimsel çalışma yayınladı, ayrıca “Essays on Game Theory” (1996) ve “The Essential John Nash” isimli kitapları yazdı. Yaşantısı, Akıl Oyunları adlı filme konu oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.