AKP Lideri Erdoğan Seçimden Önce Açtığı Davaları Geri Çekti

TVNET’te yayınlanan Aldülkadir Selvi ve Melek Baripoğlu’nın hazırladığı Başkent programına konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Erdoğan, 12 Haziran seçimi akşamı AK Parti Genel Merkezi’nden yaptığı konuşmada seçim sürecinde istemeden kalbini kırdığı, üzdüğü bütün kişilerden helallik istemişti. Erdoğan, konuşmasında, kampanya sürecinde yaşananların, söylenenlerin, yanlış anlamaların, incitici kelamların meydanlarda kalmasını dileyerek, “İstemeden incittiğimiz siyasiler varsa onlardan da helallik diliyorum. Ben aziz milletime, tüm siyasi partilere hakkımı helal ediyorum.” ifadesini kullanmıştı.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim sürecinde siyasetçi ve köşe yazarlarına açtığı davaları geri çektiğini açıkladı.
“Sayın Başbakan, balkonda çok net mesaj verdi. Rakip takımların futbolcuları birbirlerine faul yapabilirler, zaman zaman birbirlerini isteyerek, istemeyerek incitebilirler, düşürebilirler. Birbirlerinin hatta sakatlanmasına yol açabilirler. Ama maç bitince eğer tokalaşabilirlerse, öpüşebilirlerse, formalarını değiştirebilirlerse bunun adı spor centilmenliğidir. Ben diyorum ki siyaset centilmenliğini de hayata geçirmemiz gerekiyor. Biz, ‘rekabete evet ama nezaketten yoksun rekabete “hayır” diyoruz. Yine aynı şekilde ‘barış içinde yarış’ olsun diyoruz. Fakat maalesef çok tatsız şeyler söylendi.

Sayın Başbakan’ın helalleşme lafının sözde kalmaması için bir adım daha belki atılması gerekiyordu. Dün onu Sayın Başbakanımızla da uzun boylu müzakere ettik ve Sayın Başbakanımız bir karara vardı. Sayın Başbakanımız, propaganda döneminde, seçim kampanyaları döneminde diğer siyasi parti liderlerinin kendisine yönelik kişilik haklarına saldırı anlamına gelebilecek sözlerinden dolayı davalar açtı, Sayın Kılıçdaroğlu’na, Sayın Bahçeli’ye, sayın Namık kemal Zeybek’e davalar açtı. Sayın Başbakanımız, balkon konuşmasındaki helalleşmenin hayata geçirilmiş somut bir yansıması olarak, bu davalarını geri çekti. Sayın Başbakanımız şikayetini geri alıyor, davasından sarfınazar ediyor. Onlara açtığı tazmanit davalarını ya da diğer türlü davaları geri çekiyor.”

Başbakan Erdoğan, açıklamaların ardından seçim sürecinde kendisine yönelik söylenen sözler, yazılan haber ve köşe yazısıyla ilgili açtığı davaları geri çekti. Başbakan Erdoğan, seçim sürecinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Taraf Gazetesi yazarı Ahmet Altan hakkında davalar açmıştı.

Yoruma kapalı.