Akşener, Kanal İstanbul’a İki Şartla ‘Evet’ Diyecek

Teke Tek programına konuk olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamada bulundu.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına konuk olan Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çılgın proje olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul hakkında açıklamada bulunarak;

“Şimdi madem ki uçtuk, kaçtık, aştık… Hiçbir rantın oluşmasına fırsat vermeden… İlla bu Kanal İstanbul’u açacaklarsa ama orası yeşil alan olarak bırakılmak kaydıyla, o 30 milyon metrekarelik, satın alanların da elinde kalmak kaydıyla ben oy vereceğim.

Programın sunucusu Fatih Altaylı, “Etrafına bir şey, şehir yapılmaz ise eğer, bu sonradan alınan arazilere bir rant yaratılmazsa eğer…” ifadelerini kullanması üzerine, Akşener onaylayıp ‘Evet’ diyerek cümlelerini şu şekilde sürdürdü;

“Ben vatandaşlarıma bir şey anlatmaya çalışıyorum. Buradan al buraya koy işinden bıktık.  Köprüler yapıldı, şehir hastaneleri yapıldı. Niğde’de oturan bir vatandaşımız o tünellerden o köprülerden geçmiyor ama buna karşılık geçiş garantisi verildiği için onun parasını ödüyor. Vatandaşın cebinde çıkacak, birileri zengin olacak ve sonuçta Türkiye de meşgul edilecek. O dediğim bilimsel olarak incelenmesi gereken endişelerin ifade edildiği alanları saklı tutmak kaydıyla söylüyorum.”

Kanal İstanbul için referandum yapılmasını da söyleyen Akşener, Altaylı’nın “Referandum, İstanbul’da mı yoksa Türkiye’de mi yapılmalı?” sorusuna, “Türkiye’de olursa bu erken seçime döner” yanıtını verdi.

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan jest beklediğini belirterek, “Bugün asgari ücreti açıkladınız. Biz 2 bin 650 lira, vergi dışı olması gerektiğini söylemiştik. Arkadaşları bir şey istemiyor da ben istiyorum. Diyorum ki 2 bin 650 lira yapın, vergiden de muaf bırakın. O jesti kendisinden istiyorum.” şeklinde konuştu.

Akşener, Türkiye’nin Libya ile anlaşmasını onayladıklarını belirterek;

“Mavi vatan diye Meclis’e geldi, biz ona ‘Evet’ oyu verdik ama Sayın Erdoğan’ın bir asker göndermeye ilişkin tezkeresini ben de bugün gördüm. Tezkere konusunda Sayın Özdağ, Aydın Sezgin, Ahmet Erozan, Aytunç Çıray ile bir araya geliyoruz. Onlar bu işin uzmanı olan arkadaşlarımız. Bu dört arkadaşlarımız milletvekili arkadaşlarımızla bir araya geliyor. Ondan sonra da bir karar veriliyor. Kişisel fikrimi söylüyorum. Mehmetçiğin bir iç savaşın tarafı olmasını doğru bulmadığımı söylemek isterim. ” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Çılgın proje olarak nitelendirilen Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’nda gemi trafiğini ve kaza riskini en indirmek amacıyla yapılmak isteniyor. Kanal İstanbul’un uzunluğu 40 km, genişliği 150 metre, derinliği ise 25 metre olarak planlandı. Kanal tamamlandığında İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapatılacak.

7 yılda tamamlanması planlanan Kanal İstanbul için 75 milyar TL büyüklüğünde ihale açılacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.