Aktör Donald Sutherland Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: sosyal medyadan alınmıştır

Kanadalı 88 yaşındaki aktör, Açlık Oyunları’ndaki Başkan Snow ve Robert Altman’ın Cephede Eğlence filmindeki Şahin lakaplı cerrahı Benjamin Franklin Pierce rolleriyle hafızalara kazındı.

Uzun kariyeri boyunca ‘Açlık Oyunları’ (The Hunger Games) serisinin eksantrik kötü adamı ,’Karanlığın Gölgesi’, Başkan Snow ve Robert Altman’ın Cephede Eğlence (M.A.S.H.) filmindeki Şahin lakaplı cerrahı Benjamin Franklin Pierce gibi sıra dışı karakterleri canlandıran Kanadalı aktör Donald Sutherland hayatını kaybetti.

Hollywood’un ünlü simalarından Sutherland’ın vefat haberini, kendisi gibi oyuncu olan oğlu Kiefer Sutherland duyurdu. Kiefer Sutherland sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla şunları söyledi: “Büyük bir üzüntüyle size babam Donald Sutherland’ın vefat ettiğini söylüyorum. Şahsen sinema tarihinin en önemli oyuncularından biri olduğunu düşünüyorum. Hiçbir zaman iyi, kötü ya da çirkin bir rolden korkmadı. Yaptığı şeyi sevdi ve sevdiği şeyi yaptı ve kimse asla bundan fazlasını isteyemez. İyi yaşanmış bir hayat.”

17 Temmuz 1935’te Kanada’nın New Brunswick şehrinde doğan Donald Sutherland, Kanada’dan ayrılmadan önce bir radyoda muhabirlik yaptı. Daha sonra Londra Müzik ve Dram Sanat Akademisi’nde eğitim gören ünlü aktör aynı zamanda mühendislik eğitimi de aldı. Sutherland; 12 Kahraman Haydut, Cephede Eğlence ve Çılgınlar Okulu, Aşk ve Gurur gibi kült filmlerde rol almıştı.

Hem tatlı hem de zalim sırıtışıyla akıllara kazınan Sutherland, usta bir aktör olmaya giden uzun yolculuğunun daha başlarında bile 70’ler sinemasının kalıplarını yıkmıştı.

Yıllar öncesinde Robert Redford’un “Sıradan İnsanlar”(Ordinary People) ve Oliver Stone’un “JFK” filmlerinde geleneksel ama aynı zamanda eksantrik performansları ile kendini kanıtlamıştı.
Sutherland 2017 yılında Oscar onur ödülüne layık görülmüştü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.