Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan açıklama: Sorumlular Bulunsun

Alevi Bektaşi Federasyonu’ndan açıklama: Sorumlular Bulunsun

Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallelerinde Alevilerin yaşadığı evlerin işaretlenmesine  karşı tepki gösterdikleri açıklamalarında “Alevi Sünni kardeştir” mesajı vererek sorumluların bulunmasını istediler.

Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallelerinde kırmızı boyayla Alevilerin yaşadığı evlerin işaretlenmesi ile harekete geçen Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri, Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şube Başkanı Hakverdi Çelik, Konyaaltı Şube Başkanı Tahsin Akpınar, Kepez Şube Başkanı Abidin Özkan, Kemer Şube Başkanı Kamer Bilici, Manavgat Şube Başkanı Rahmi Arslan, Pir Sultan Abdal Derneği Altınova Şube Başkanı Hasan Akpınar, ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Taş ve çok sayıda Alevi vatandaşın katıldığı eylemle bir basın açıklaması yaptılar.

Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşenleri adına yapılan açıklamada Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallelerinde Alevilerin yaşadığı evlerinin şimdilik işaretlendiğini  ve 26 Şubat’ı 27 Şubat’a bağlayan gecede meçhul şahıslar tarafından Adıyaman’ın Karapınar ve Yunus Emre Mahallesinde yaklaşık 50 evin kapısına işaret koyduğunu söyleyerek, Adıyaman Valiliği’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamayı gayri ciddi bulduklarını dile getirerek, “Bunu yapan bir çocuk da olabilir” diyen Adıyaman Valisi’nin konunun önemini ve ortaya çıkacak vahşeti sıradanlaştırdığını ifade ettiler.

Adıyaman’daki olayın küçümsenmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Özellikle son günlerde Sayın Başbakan, İçişleri Bakanı ve Hükümet yetkilileri olmak üzere kullanılan dil son derece olumsuz, nefret söylemi içeren cümlelerle doludur. İstanbul’da (Hocalı Katliamı anması) adıyla yapılan mitingde Türkiye’de bir devlet politikası olarak ötekileştirilenler açıkça tehdit edilmiştir. Oysa (Bir gece ansızın gelebiliriz demek, nefret söyleminden öte bir insanlık suçudur) 12 Eylül faşizmini kurgulamak ve çok kimlikliliği ortadan kaldırmak içim yapılan Maraş katliamı öncesinde de Alevilerin evlerine kırmızı çarpı işareti konmuştu. Adıyaman’daki bu saldırı asla küçümsenemez.” denildi.

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili olarak Dersim olayları ile ilgili sözde özürler dilerken “Dindar gençlik eğitim modeliyle de” bir yandan kışkırtıcı ve hedef gösterici davrandığı söylenen bildiride; “Biz gerekirse dilenen sıradanlaştırılmış, sulandırılmış ve politik taktik malzemesi yapılan “özürlerin” sorunlara yol açacağını düşünüyoruz. Bu güne kadar hiç bir katliamın sorumluları ortaya çıkarılmadığı gibi Alevilere dönük sistematik katliamların sorumluları hiç bulunmadı.” denildi.

Madımak Katliamı’nın 13 Mart 2012 Salı günü Ankara’da görülecek olan davasında zaman aşımı istenecek olduğuna dikkat çeken Alevi Bektaşi Federasyonu Antalya Bileşeni  bildiride “Nasıl olsa zaman aşımından davalar düşüyor” diye 50’ye yakın evin kapısını işaretliyorlar. Adıyaman’ın yöneticilerini, İçişleri Bakanı’nı, Başbakan’ı ve Hükümeti sorumlu davranmaya, gerekli önlemleri almaya ve bu saldırıyı yapanları bulmaya davet ediyoruz.” “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın bağımsız demokratik Türkiye”, “Kinci iktidar istemiyoruz”, “İktidarın Alevisi olmayacağız”, “Alevi Sünni kardeştir faşist AKP kalleştir” sloganları atan kalabalık grup olaysız şekilde dağıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.