Alkol Problemini Düzeltmek için İşleyen Hafızayı Güçlendirmek

 

İşleyen hafızayı güçlendirmek, alkol problemini azaltıyor. (Wikimedia Commons)

İçki içen ve hayat tarzlarını değiştirmek isteyenler için yeni bir umut ışığı doğdu. Araştırmacılar, işleyen hafızayı eğiterek, içki içenlerin iradelerini güçlendirebileceklerini keşfettiler.

Netherlands’da yapılan çalışma, Ruhsal Bilim Dergisi’nde (Psychological Science) online olarak yayınlanmıştı.

Bir çeşit yürütme fonksyonu olan işleyen hafıza, alınan bilginin sürekliliğini sağlayarak aynı zamanda da değiştirebiliyor. Alkolü fazla kullanmak, bu yürütme fonksyonunu zayıflatarak, yoğun bir istekle kontrolsüz içmeye neden oluyor.

Araştırmada, alkol problemi olanlar iki gruba ayrıldılar.

İlk gruba, işleyen hafızayı iyileştirmek için kelime egzersizleri verildi. Örneğin, kişilerin kendilerine gösterilen harfleri, tam zıddı bir sırada hatırlamaları gerekiyordu ve daha iyi yapabildikçe, hatırlamaları gereken harf sayısı da bu oranda artıyordu. Bunu yapmak iyi bir işleyen hafıza gerektiriyordu.

Diğer grup ise aynı prosedürlerden geçecekti, fakat ezberleyecekleri daha az öğe bulunuyordu. Aynı zamanda, kişilerin ezberlemesi gereken öğelerin sayısı da artmıyordu.

Araştırmanın sonucunda, daha zor egzersizler verilen birinci grubun işleyen hafızalarında oldukça belirgin bir iyileşme görülürken, diğer grupta ise bu kadar iyileşme görülmedi. Aynı şekilde, birinci grup, bir haftada aldıkları alkol oranını 10 bardak kadar azaltırken, diğer grubun içme alışkanlıklarında ise bir değişiklik görülmedi.

Bir ay sonra, deneye katılan kişiler yeniden test edildiklerinde, aynı şekilde işleyen hafızanın, alkol alımını azalttığı görüldü.

Orjinal ingilizce metin

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.