Alman Hükümetinin Açık Kapı Günü Rağbet Gördü:”Merkel özel misafirlerine imza dağıttı”

Normalde bu kadar kalabalık misafir ağırlamadığını söyleyen Merkel, davetine icabet edip gelen vatandaşlara teşekkür etti. Binanın içinde ne tür çalışmalar yapıldığı hakkında ayrıntılı bilgi veren Merkel, ülke dışı seyahatleri hakkındaki anılarını da anlattı. Merkel, halkın bu tür etkinlik sayesinde hükümetin çalışmalarını yakından görme imkanına sahip olduğunu belirterek, şeffaflığın demokrasinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Başbakan Merkel’in yanı sıra bakanlar da makamlarını halka açtı. Federal basın dairesi ve federal basın binasında düzenlenen basın toplantılarının birinde Federal Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg ziyaretçilerin sorularını cevapladı.

Almanya’nın Afganistan’daki görevlerinden zorunlu askerliğin iptaline, çocukluğundan bakanlık görevine kadar değişik soruları cevaplandıran Guttenberg, bakanlık olarak bu Açık Kapı Günleri’nin öneminin farkında olduklarını ve bunun şeffaf yönetim için bir fırsat olduğunu belirtti.

Almanya’nın birleşmesinin 20.yıldönümünü konu edinen Açık Kapı Günleri çerçevesinde başbakanlık ve bakanlıkları 150 binden fazla kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.