Almanya, İnternette Kişisel Verilerin Korunması için Harekete Geçiyor

Almanya Bilgi Koruma Federal Görevlisi Peter Schaar ve Almanya Tüketiciyi Koruma Dernekleri Birliği Başkanı Gerd Billen, başkent Berlin’deki federal basın evinde internet kullanıcılarının kişisel hakları ve verilerinin korunmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Dresden kentinde yapılan “IT-Zirvesi”nde (Bilişim Zirvesi) bu konuya yeterli derecede önem verilmediğini savunan ikili, 5 maddeden oluşan bir önergeyi tanıttı. İnternette bilgi güvenliği konusunun çok aktüel olduğunu belirten Schaar, “İnternet ortamında kaydedilen bilgilerin silinmesinin ne kadar zor olduğunu Wikileaks belgeleri örneğinde çok bariz bir şekilde görüyoruz. Bu anlamda federal hükümet yeni önlemler almak istiyor. İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’in teklif ettiği yasa yeterli değil, internet sitelerinde şahısların profillerinin oluşturulması da ele alınmalı. Bu konuda red hakkı da verilmeli. Ayarlar öyle olmalı ki, kendi kişisel bilgilerimi ben yöneteyim. Şu anki durum ise böyle değil.” dedi.

“İnternet ortamında bilgi güvenliği konusunda kökten değişiklik ve düzenlemelere ihtiyacımız var.” diyen Billen, şöyle devam etti: “Gönüllü taahhüt (Selbstverpflichtung) zorunlu hale getirilmeli. Ayrıca güvenlik uygulamaları konusunda Avrupa standardına herkes uymalı. Apple, Google gibi şirketlerin güvenlik anlayışı belki ABD standartlarına uygun olabilir, ama Avrupa’da iş yapmak isteyen şirketler buranın standartlarına uymalı. Nasıl ki Avrupa’da araba satmak isteyenler belli kalitede ürün sunmak zorunda, internet hizmeti sunmak isteyenlere de bu geçerli olmalı. Uluslararası bir standart oluşturulmalı.”

Schaar ve Billen ayrıca bilgi teknolojisinin gelişmesiyle kişisel verilerin korunmasına yönelik yasaların da geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bilgilerin toplanması ve işleminin de şeffaf olması gerektiği yönünde görüşlerine yer verdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.