Almanya Türkiye’yi Uyardı

Almanya Dışişleri Bakanlığı, dün Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını güncelledi.

Güncellemede, Alman vatandaşlarına Almanya’da yapılan bazı açıklamaların Türkiye’de hoş karşılanmayabileceği ve tutuklamayla sonuçlanabileceği uyarısı yapıldı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun; “Avrupa’da, Almanya’da öyle terör örgütünün toplantılarına katılıp da ondan sonra gelip Antalya’da, Bodrum’da, Muğla’da tatil yapanlar var ya, onlar için de tedbir aldık şimdi. Hadi gelsinler bakalım havalimanlarından içeriye girsinler. Gözaltına alıp yallah, öyle kolay değil. Dışarıda hainlik yapıp, içeride, Türkiye’de keyfini, sefasını sürmek bundan sonra kolay değil…” şeklinde konuşması olmuştu.

Bunun üzerine Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, bu açıklamalara “Bunlar kabul edilemez ve bizi endişelendiren açıklamalardır” diyerek tepki göstermişti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın güncellenen seyahat uyarısında, “Alman hukukuna göre ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilen bazı açıklamalar, Türkiye’de bazı kısıtlamaların konulmasına ve soruşturmaların başlatılmasına yol açabilir” denildi. Uyarıda ayrıca, “Türk hükümetinin, Alman medya kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine karşı bazı girişimlerde bulunma ihtimali saf dışı bırakılamaz” ifadesine yer verildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.