Almanya Ve Çin, 4,5 Milyar Dolarlık Anlaşmalara İmza Attı

PEKİNAlmanya ve Çin şirketleri, 4,5 milyar dolarlık anlaşmalara imza attı. Anlaşmalar Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Pekin temasları çerçevesinde imzalandı.

Almanya Başbakanı Merkel, dört günlük Çin ziyareti çerçevesinde Pekin’de temaslarda bulunuyor. Merkel ziyaret çerçevesinden Çin Başbakanı Wen Jiabao ile bir araya geldi. Her iki bakan da ülkeler arasındaki işbirliğinin devam etmesi konusunda aynı fikirde olduklarını belirtti.

Merkel-Wen görüşmesi sonrası Almanya ve Çin şirketleri arasında anlaşmalar imzalandı. Çin resmi haber ajansı Xinhua anlaşmaları şöyle açıkladı: Siemens AG ve Shanghai Electric Power Generation Equipment Şti. arasında 3,5 milyar dolarlık gaz ve buhar türbinleri geliştirme anlaşması, Daimler AG ve Beiqi Foton Motor Şti arasında 6.35 milyar yuana (936 milyon dolar) ağır ve hafif kamyon geliştirme projesi anlaşması. Öte yandan Almanya ve Çin’in ‘temiz enerji’ teknolojilerine de yatırım yapmayı hedefliyor. Xinhua, iki ülkenin de şirketleri enerji tasarrufu ve çevreyi kirleten gazları kesmeye teşvik edecek 124 milyar euro (159 milyar dolar) fon oluşturma konusunda anlaştığını duyurdu.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.