Almanya’da 15 Yaşındaki Her İki Gençten Biri Alkol Kullanıyor

HAMBURG– Almanya’da özellikle çocuk ve gençlerin alkol ve benzeri uyuşturucuya ilgisi alarm vermeye devam ediyor. Ülkede 16 yaşından küçüklerin alkol kullanması yasak olmasına rağmen çocuk ve gençlerin alkole ilgisine neden faktörler arasında okul stresi ilk sırada gösteriliyor.

Alman Sigorta Kurumu (DAK) ile Lüneburg Leuphana Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, ülkede yaşayan 15 yaşındaki her iki gençten birinin alkol kullandığı ortaya çıktı. Ülke genelinde yedi eyalette 17 okulda 10-18 yaş arası 4 bin 116 çocuk ve genç ile yapılan araştırmada dikkat çekici sonuçlarla karşılaşıldı.

Araştırmada korkunç rakamların ortaya çıktığına vurgu yapan DAK görevlisi Cornelius Erbe, “Alkol adeta çocukların günlük hayatlarının normal bir parçası haline gelmiş.” dedi. Erbe, ayrıca araştırmaya göre 12 yaşındaki her 10 çocuktan birinin hafta da bir, 13 yaşındaki çocuklarında yarısının hayatında en az bir kez alkol kullandığını söyledi.

Çocuk ve gençler arasında alkol tüketiminin en fazla olduğu eyaletler arasında Mecklenburg-Vorpommern birinci sırayı alıyor. En çok alkol kullananlar arasında lise öğrencileri yer alırken, bu öğrencilerden üçte biri sürekli alkol kullanıyor. Lüneburg Leuphana Üniversitesi’nden Silke Rupprecht alkol kullanımındaki en önemli riskin okul stresi olduğunu belirtti. Bu arada kısa bir süre önce yapılan bir başka araştırmada ise her yıl 750 bin kişinin alkol ile tanıştığına yer veriliyor.

İlk kez alkol ile tanışanlardan da yüzde 10’nunun devamlı alkol almaya başladığına dikkat çekiliyor. Araştırmada dikkat çeken diğer bir konu ise çocukların bazı alkollü yiyecekler sayesinde alkole alıştığı, genelde alkolü ilk kez aile içi kutlamalarda aldığı belirtiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.