Almanya’da Hamburg Eyalet Meclisinin Sandık Sorununu Türk Öğrenciler Çözdü

Almanya Hamburg eyalet meclisinde yapılan oylamalar esnasında meydana gelen sorunları Türk öğrencilerin tasarladığı sandıkla çözdü. Meclis içinde her türlü gizli oylamanın yapılacağı sandığı Mert Görül ve Arif Anayurdu adlı Türk öğrenciler kendi yaptıkları sandığı Meclis Başkanı Dr. Lutz Mohaupt’a teslim etti.
Almanya Hamburg eyalet meclisinde yapılan tüm gizli oylamalar bundan sonra Schule Stübenhfer Weg okulu Türk öğrencileri Mert Görül ve Arif Anayurdu’nun tasarladığı sandıkta yapılacak. Mecliste oylama esnasında yaşanan sorunların gündeme gelmesinden sonra öğretmenlerinin tavsiyesi üzerine harekete geçen Görül ve Anayurdu kendi tasarlayıp inşa ettikleri oylama sandığını Meclis Başkanı Dr. Lutz Mohaupt ile birlikte hazır bulunan başkan yardımcıları Barbara Duden, Wolfhard Ploog, Wolfgang Joithe-von Krosigk ve meclis zabiti Metin Hakverdi’ye teslim etti.
Türk öğrencilerin bu girişiminden dolayı çok etkilendiğini ifade eden meclis başkanı Mohaupt, “Bu zamana kadar mecliste yapılan oylamalarda büyük sorun yaşıyorduk. Hem sandığın durduğu yer itibarı ile hem de oylama esnasında ciddi sorunlar ortaya çıkıyordu. Bu sandık bu sorunları ortadan kaldıracağı gibi daha rahat oylama yapılmasını sağlayacak. Aynı şekilde sandığın işçiliği de son derece iyi ve pürüzsüz. Tam bir usta işi.” dedi.
Mecliste yapılacak başbakan ve bakan seçiminden tüm gizli oylamaların artık bu sandıkta yapılacağını kaydeden Mohaupt, “Mecliste çoğu eşya zaten tarihi. Bu eşyalar arasına gün gelecek bu sandıkta katılacak. Biz sizin ileride tekrar oylamayı izlemeniz için şimdiden davet yapıyoruz ve bunu da protokole alıyoruz.” dedi.
Farklı bir çalışma yapmaktan mutlu olduklarını belirten 9. sınıf öğrencisi Mert Görül “Oylama sandığı yapma fikri öğretmenimizden geldi. Biz de bunun üzerine hareket geçtik, daha kullanılır, güvenli ve pratik bir sandık tasarladık ve imal ettik. Bu gün de meclis başkanına teslim ettik.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.