Almanya’da Milli Görüş Yetkililerine Dolandırıcılık Davası

Fotoğraf:İHA

Almanya’nın Köln şehrinde 4 İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) yetkilisi, vergi kaçırma ve dolandırıcılık suçlarından 18 Eylül tarihinde hakim karşısına çıkacak. Bu kişilerin, Hac seyahati organizasyonları ve namaz takvimi satışlarından elde edilen geliri beyan etmeyerek vergi kaçırdıkları iddia ediliyor.

Köln Asliye Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak olan İslam Toplumu Milli Görüş yetkililerinin 2004 ile 2008 yılları arasında, hac seyahati organizasyonları ve namaz takvimi satışlarından elde edilen geliri beyan etmeyerek vergi kaçırdıkları iddia ediliyor.

Dört sanık hakkındaki diğer iddianamede ise Milli Görüş üyelerinin 11 milyon Euro’luk dolandırıcılık suçlamaları yer alıyor. Söz konusu kişilerin 2005 ile 2009 yılları arasında bağış paralarının yüzde 30’luk miktarını başka amaçlarla kullandıkları iddia ediliyor.

2009 yılında, Köln Savcılığı’nın bağış dolandırıcılığı şüphesiyle başlattığı soruşturma kapsamında İslam Toplumu Milli Görüş’ün Almanya çapındaki 26 cami ve dernek lokalinde polis tarafından arama yapılmıştı.

Almanya’daki Milli Görüş Teşkilatı 1985 yılında Köln şehrinde kuruldu. Alman güvenlik birimlerine göre Milli Görüş’ün Almanya’da yaklaşık 27 bin üyesi olduğu biliniyor.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.