Almanya’da Nükleer Santrallere Karşı Dev Protesto: Protestocular ‘Hükümet Mahallesini’ Ablukaya Aldı

 

BERLİNAlman hükümetinin nükleer santrallerin faaliyet süresinin uzatılması doğrultusunda kararı, Almanya’nın başkenti Berlin’de on binlerce insan tarafından protesto edildi. “Nükleer enerji? Hayır, istemeyiz!” (Atomkraft? Nein, danke!) diyen eylemciler, ‘hükümet mahallesi’ olarak adlandırılan Federal Meclis ve Başbakanlık binaların bulunduğu semti abluka altına aldı. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, nükleer enerjide ısrar etmenin geleceğimiz olan çocuklara karşı sorumsuzluk olduğunu söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yönettiği Hıristiyan Demokrat Birlik ve Hür Demokrat koalisyon hükümetinin nükleer santrallerin faaliyet süresinin 8 ile 14 yıl arasında uzatılması doğrultusunda aldığı karar, çevre örgütleri başta olmak üzere muhalefet partiler tarafından da protesto ediliyor. Berlin’de “Nükleer enerji? Hayır, istemeyiz!” sloganı altında düzenlenen protesto ise bunların en çaplısı oldu. On binlerce insan, Başbakanlık ve Federal Meclisin bulunduğu semti abluka altına aldı. Nükleer atıkların depolandığı varillerle hükümeti protesto eden eylemciler, nükleer santrallerin derhal kapatılmasını talep ettiler.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ise protesto öncesi Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Hıristiyan Demokrat ve Hür Demokrat yönetiminin nükleer lobisine yönelik politika yaptığını söyledi. Özdemir, “Merkel hükümeti nükleer lobisinin bir istediğini iki etmiyorlar. Biz ise yenilenelebilir enerji istiyoruz. Hükümetteyken bu yönde adımlar atmıştık. Bunları durdurmayı çalışıyor.” dedi. Merkel hükümetinin geri adım attığının altını çizen Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Nükleer enerjili gelecek olamaz, bu çocuklarımıza karşı çok büyük bir sorumsuzluk. Nükleer atıklara Almanya gibi bir ülke bile çözüm bulamıyorsa, başka ülkeleri düşünün.”

Hıristiyan Demokrat Partili Merkel hükümetinden önce iktidarda olan SDP ve Yeşiller koalisyon hükümeti, Almanya’da elektrik üretiminin yüzde 22,6’sını karşılayan 17 nükleer santralin 2021 yılına kadar kapatılmasını kararlaştırmıştı. Şimdiki hükümetinin aldığı yeni kararın Federal Konsey tarafından onaylanması durumunda, nükleersiz Almanya hedefi 2050 yılına ertelenmiş olur.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.