Almanya’daki Türk Asıllı Siyasetçilerden Çiftlik, SPD Meclis Grubundan İstifa Etti

HAMBURGHakkında sahte evliliğe aracı olduğu iddiasıyla dava açılan ve mahkemece suçlu bulunan Sosyal Demokrat Parti Hamburg Meclis Üyesi Türk asıllı Bülent Çiftlik’in, bağlı bulunduğu meclis grubundan istifa ettiği açıklandı. Parti meclis grubundan yapılan açıklamada SPD Grub Başkanı Michael Neumann ve Başkan Vekili Dorothee Stapelfeldt ile bir araya gelen uzun süren görüşmenin ardından Bülent Çiftlik’in meclis üyeliğine devam etmek istediği; ancak SPD meclis grubundan ayrılacağını açıkladığına yer verildi. Michael Neumann görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Bülent Çiftlik’e teşekkür ettiğini belirterek, “Ben kendisine parti meclis grubuna daha fazla zarar vermemek ve yaşadığı olaylardan grubu uzak tuttuğu için teşekkür ediyorum. Bu kararla birlikte Bülent Çiftlik meselesi SPD meclis grubunda tamamen kapanmıştır.” dedi.

Görüşmeden sonra Bülent Çiftlik ise yaptığı açıklamada SPD meclis grubundan istifa ettiğini doğrulayarak, mecliste bir gruba bağlı olmadan siyasi hayatına devam edeceğini açıkladı. 12 yıldır SPD üyesi olduğunu ifade eden Çiftlik üyeliğinin ileride de devam edeceğini belirterek, istifa etmeyi düşünmediğini belirtti.

Partiye kendisine milletvekilliği veya başka bir imkan sunması için girmediğini aktaran Çiftlik, “Ben partiye içimden geldiği bir hareketin bir organizasyonun parçası olmak istediğim ve partinin değerleri benim için olduğu için girdim.” dedi.

SPD Hamburg Teşkilatından edindiğimiz bilgiye göre SPD meclis grubundan istifa eden Bülent Çiftlik’in partiden de istifası bekleniyor. Yarın toplanacak SPD Hamburg yönetim kurulunun konuyu görüşerek Çiftlik’in partiden uzaklaştırılması için gerekli çalışmalara başlanacağı açıklandı.

Mahkeme kararından sonra açıklama yapan Hamburg SPD Eyalet Başkanı Olaf Scholz, Bülent Çiftlik’in hem partiden hem de meclis grubundan istifa etmesini istemiş ve istifa etmemesi halinde uzaklaştırılacağını belirtmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.