Altepe: “Bursa’ya gelecek 100 yılın stadını yapıyoruz.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Velodrom’a yapılacak yeni stadyumun, kentin gelecek 100 yılı düşünülerek projelendirildiğini söyledi. İhaleyle ilgili son teknik şartnamelerin hazırlandığını dile getiren Altepe, ihalenin ardından ilk kazmayı hemen vuracaklarını belirtti.
Bursa’nın yerel kanallarından AS TV’deki programda konuşan Altepe, yeni stadyum projesi hakkında bilgiler verdi. Kamuoyunda yenilendikten sonra 25 kişi bin kapasiteye ulaşan Atatürk Stadyumu’nun bile dolmadığı, yeni yapılacak stadyumun nasıl doldurulacağı yönündeki tartışmalara açıklık getiren Başkan Altepe, gelecek yıla değil, önümüzdeki 100 yıla hizmet verecek bir stat inşa edeceklerini vurguladı.
Bursa’daki nüfus artış hızına paralel olarak Bursaspor taraftarlarının da sayısının giderek arttığını dile getiren Altepe, şunları söyledi:
“Stadyum gibi anıtsal yapılar, birkaç yıl düşünülerek yapılmaz. Şu an kullandığımız Atatürk Stadyumu da 60 yıllık bir stat. Biz önümüzdeki 50 – 100 yılı düşündüğümüz için UEFA’nın en son kriterleriyle ve en son teknolojiyi kullanarak bir stat inşaat ediyoruz. Kafeteryaları, restoranları, müzesi, park ve sosyal alanları ile Velodromu tam bir sosyal aktivite merkezi haline gelecek. Stadyumla birlikte hemen karşısına yapılacak olan kent parkıyla yaklaşık 1 milyon metrekarelik yeşil alan ortaya çıkacak. Sadece maç günleri değil, diğer günlerde de buranın 24 saat yaşayan bir bölge olmasını istiyoruz. Halkımız ağaçların arasında pikniklerini yapacak, stadyum bünyesindeki kafe ve restoranlarda vakitlerini en iyi şekilde geçirebilecekler.”
Avrupa’daki önemli birçok stadyumun 10-15 Euro karşılığında gezdirildiğini, insanların stadyum içindeki storelerden alışveriş yaparak kulüplere de katkı sağladığını ifade eden Altepe, stadyumun altına ve çevresine yapılacak olan otoparklarla da parklanma sorunu yaşanmayacağını belirtti.
Stadyumun hangi kaynakla yapılacağı yönündeki soruları da yanıtlayan Altepe, sanayi kenti Bursa’daki sanayiciler ile kent dinamiklerinin de önemli katkılar sağlayacağını inandıklarını vurguladı. Schalke 04’ün stadyumunun bin 150 sponsoru olduğunu kaydeden Başkan Altepe, ihale öncesi son teknik şartnamelerin hazırlandığını ifade etti. Altepe, ihale yapıldıktan hemen sonra ilk kazmayı vurup, 1,5 yıl içinde de inşaatı tamamlamayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.