Alternatif Tıp Alanında ‘Tuz Odaları’ Yaygınlaşıyor

BURSA-Yurt dışında birçok hastalığın tedavisinde alternatif bir yöntem olarak kullanılan ‘Tuz Odaları’ Türkiye’de de rağbet görmeye başladı. Astım, bronşit, egzama, sedef, kronik kulak burun boğaz hastalıkları ile uykusuzluk ve stres gibi sorunların tedavisinde alternatif olarak kurulan tuz odası uygulaması, Bursa’da hizmete girdi.
Aziziye Tesisleri bünyesinde kurulan tuz odasının duvarları, yer ve tavanı kaya tuzu ile kaplı. Özel tuz jeneratörleri sayesinde içerisinde mikroorganizma barındırmayan medikal tuzu, mikron büyüklüğe kadar küçülterek oda atmosferinde homojen olarak dağılıyor. Medikal tuz sirkülâsyonu birçok hastalığa alternatif olarak sunuluyor.
Aziziye Tesisleri İşletmecisi Suat Uylaş, tuz odasında kullanılan yüksek mineralli kristal mağara tuzunun, göllerden çıkarılan düşük mineralli yemek tuzları ile karıştırılmamasını istedi. Tuz odalarının Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve dünyada hızla yayıldığını dile getiren Uylaş, şu bilgileri verdi: “Odanın tavanı, zemini ve duvarları doğal tuzlarla kaplanarak mağara ortamı oluşturulur. Bunun insanlar üzerinde ki rahatlatıcı etkisi söz konusudur. Odayı kaplayan tuz kalıbı atmosferde ki neme karşı tampon görevi görür ve ortamın aseptik özelliğinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca havada ki nemden dolayı duvarlarda ki tuz kaplamaları, mikroskopla dahi görülemeyecek küçüklükte sprey zerrecikleri üretir ki bunlarında insan vücuduna olumlu etkileri vardır.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.