Amazon Yangınları Krize Yol Açıyor

Amazon Ormanları’nda her dakika, 1 futbol sahası alan yanıyor. Bu durum Brezilya ve Fransa arasında gerginlik yarattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Amazon Ormanları’ndaki yangın için duyduğu endişeyi dile getirdi.

G-7 Zirvesine ev sahipliği yapacak olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından paylaştığı mesajında Amazon yangınlarından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Macron Twitter hesabından;

“Kelimenin tam anlamıyla evimiz yanıyor. Dünya oksijenine yüzde 20 katkı yapan Amazon Ormanları dünyanın akciğerleridir. Bu uluslararası bir kriz. İki gün sonra toplanacak G7 Zirvesinde bunu gündeme getireceğim.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise Macron’un bu paylaşımına öfke duyarak, Twitter hesabından Macron’a cevaben birbiri ardına paylaşımda bulundu.

Macron’u sömürgeci bir mantıkla, Brezilya’nın içişlerine karışmakla suçlayarak, “Cumhurbaşkanı Macron’un Brezilya ve Amazon’a komşu diğer ülkeleri ilgilendiren bir konuyu, kendi politik çıkarları için kullanmasından büyük üzüntü duydum. Üstelik bu mesajında sahte bir fotoğraf kullanmış. Sahte fotoğraf paylaşıp sansasyonel tonda konuşması sorunun çözümüne katkı yapmaz. Brezilya Hükümeti diyaloğa açık. Ama bunun karşılıklı saygıya ve sahte olmayan verilere dayanmasını arzu eder. İlgili ülkelerin katılımı olmaksızın, Amazon Yangınlarını G7’de ele almayı önermesi, 21’inci yüzyılda, eski bir sömürgeci zihniyeti hatırlatıyor.” dedi.

Bolsonaro’nun sahte dediği fotoğraf, yaşamını yitiren bir fotoğraf sanatçısı tarafından çekilmiş.

Brezilya’da bu yıl toplamda irili ufaklı 75 bin 336 yangın çıktı. Geçen seneye oranla yangınlar, yüzde 83 artış gösteriyor.

Çevreciler Bolsanoro hükümetini yangınlara göz yummakla suçluyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.