Ameliyat Olan Hastanın Tümörlü Sol Böbreği Yerine Sağlam Sağ Böbreği Alındı

Resim: Getty Images/Antonia Reeve

VİYANA– Avusturya’nın Klagenfurt şehrinde büyük bir sağlık skandalı ortaya çıktı. 2 Kasım tarihinde Klagenfurt Wörthersee Hastanesi’nin üroloji kliniğinde 59 yaşında bir Avusturyalı erkek hasta, sol böbreğinde bulunan altı santimetre büyüklüğündeki tümörün alınması için ameliyata girdi.

Süreç, hastadaki tümörün ameliyattan üç hafta önce hastanın rutin bir ciğer kontrolü sırasında tespit edilmesiyle başladı. Tümörün acilen alınması için ameliyat kararı alan doktorun, ameliyattan bir gün önce de hasta ile tümörlü sol böbreği üzerine ayrıntılı bir konuşma yaptığı da ortaya çıktı.

Ameliyat sırasında sorunlu sol böbrek yerine, tamamen sağlıklı çalışan sağ böbreğin alındığının anlaşılması üzerine olay ortaya çıktı. Ayrıca hastanın uygun bir böbrek bulunana kadar diyalize girmesi zorunluluğunun oluştuğu öğrenildi. Kurier gazetesinin ortaya çıkardığı skandalı bölge savcılığı da incelemeye aldığı bildirildi.

Hastane yetkilisi yaptığı açıklamada, ameliyatı yapan cerrahın da olaya inanamadığını, olayın tamamen insani bir hatadan kaynaklandığını ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.