Amerika Mısır’a ve Kendi Vatandaşlarına Çağrılarda Bulundu

Resim: Getty Images/TIM SLOAN

Clinton’dan Mısır’a ‘şiddet kullanma’ çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Mısır güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet kullanmasının derin endişeye neden olduğunu söyledi.

Hükümetin, güvenlik güçlerini yatıştırmak için elinden geleni yapmasını isteyen Clinton, protestoculara da şiddetten uzak durmaları ve kendilerini barışçı biçimde ifade etmeleri çağrısı yaptı.

Clinton, Mısır yönetiminin iletişimi engelleme kararını da geri almasını istedi. ABD Dışişleri Bakanı Clinton ayrıca, Başkan Barack Obama’nın Mısır’a yaptığı reform çağrısını da yineledi.

ABD, vatandaşlarından Mısır seyahatlerini ertelemesini istedi

ABD, vatandaşlarını, Mısır ziyaretlerini ertelemeleri konusunda uyardı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mısır’daki ABD vatandaşlarından da gösteriler sırasında evlerinde ve otel odalarında kalmaları ve dikkatli olmaları istendi.

Mısır Ordusu’ndan üst düzey bir heyet ABD’de

Mısır ordusundan üst düzey bir heyetin, Amerikalı muhataplarıyla bir araya gelmek üzere Washington’da bulunduğu belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Albay Dave Lapan, Mısır Silahlı Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Sami Enan başkanlığındaki heyetin, bir hafta sürecek temaslar için çarşamba günü ABD’ye geldiğini söyledi. Lapan, Mısır’daki olaylara rağmen toplantıların planlandığı şekilde devam etmesinin beklendiğini ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.