Amerika’dan, Kazakistan’ın Nükleer Silahsızlanma Politikasına Destek

ASTANA– Kazakistan Dışileri Bakan Yardımcısı Kayrat Omarov ile ABD nükleer silahların yayılmasını önleme programı başkan Yardımcısı ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Anne Harrighton ile bir araya geldi.

Başkent Astana’da basına kapalı olarak yapılan ve yaklaşık bir saat süren toplantı sonunda açıklama yapan Anne Harrighton, ABD’nin Kazakistan’ın nükleer silahsızlanma politikasına tam destek verdiğini söyledi.

Harrighton, Kazakistan’ın öncülüğünde Rusya, ABD, İngiltere ve Uluslararası Atom Enerji Ajansı(IAEA) ile yürütülen ortak çalışmalar sonucunda Aktau şehrinde bulunan BN-350 nükleer enerji santralinin kapatıldığını ve santralin imhası için Kazakistan’ın doğusunda bulunan Semey Poligonu’na taşınacağını söyledi.

15 Kasım’da Kazak-Amerikan Enerji Ortaklığı Komisyonu Eşbaşkanları Kazakistan

Petrol ve Doğalgaz Bakanı Sauat Mınbayev ve ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman’ın iştirakiyle düzenlenen basın toplantısında , Aktau’daki nükleer sanayi reaktörünün güvenli bir şekilde kapatıldığı açıklanmıştı.

1972 yılında Kazakistan’ın batısında Aktau şehrinde inşa edilen BN-350 reaktörü, dünyada bu alanda inşa edilen ilk reatör olma özelliği taşıyor.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.