Amerikalı hemşire evlat edindiği Rus çocuğu ‘hata yaptım’ diyerek geri gönderdi

MOSKOVARusya’dan evlatlık edinen ABD vatandaşı bir anne, ‘evlatlık edinmem hataydı’ notu ile birlikte çocuğu tek başına uçağa bindirerek ülkesine gönderdi.

Adı Justin Artyom Hansen olarak değiştirilen 7 yaşındaki Artyom Savelyev geçen yıl ABD vatandaşı Torry Ann Hansen adlı hemşire tarafından evlatlık edinilmişti. Çocuğa bakamadığı gerekçesiyle bu karardan vazgeçen Hansen, Artyom’u uçağa bindirerek Rusya’ya gönderdi. Çocuğa ‘Rusya’ya geziye gidiyorsun’ diyen Hansen, tanımadığı bir adama 200 dolar vererek Artyom’u Moskova’da bulunan Milli Eğitim Çocuk Kabul Birimi’ne götürmesini istedi.

Çocuk haklarından sorumlu komiser Pavel Astahov, Amerikalı hemşirenin çocukla birlikte gönderdiği notta, “Evlatlık edinmem hataydı. Kendi ailemin, yakınlarımın ve arkadaşlarımın hayatlarını zor durumdan kurtarmak için çocuğu iade ediyorum, ve evlatlıktan vazgeçiyorum”. ifadelerine yer verdiğini açıkladı.

Evlatlıktan bu şekilde vazgeçilemeyeceğini vurgulayan Astahov, çocuğun kötü muameleye maruz kalıp kalmadığını araştıracaklarını belirtti.

DIŞİŞLERİ BAKANI LAVROV, AMERİKALI AİLELERE EVLATLIK VERİLMESİ UYGULAMASININ DURDURULMASINI İSTEDİ

Olayın ardından Rus medyasına konuşan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerikalı ailelerin Rus çocukları evlat edinebilmesi uygulamasının askıya alınması çağrısı yaptı.

Artyom’un hikayesi Rusya ile ABD arasında evlatlıklar konusunda yaşanan sorunlardan sadece biri. Şubat ayında Amerikalı bir aile evlat edindikleri 7 yaşındaki Vanya Skorobogatov adlı Rus çocuğu öldürmekle suçlanmıştı. Aile ise çocuğun psikolojik rahatsızlık nedeniyle başını duvara ve yere vuran çocuğun bu nedenle öldüğü savunmasını yapmıştı.

Rusya Savcılığının verilerine göre ABD vatandaşları tarafından evlatlık edinilen Rus çocuklardan 14’ü hayatını kaybetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.