Amerikalı Psikologlar Bir Köpeğe 1022 Farklı Nesnenin Adını Öğretti

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde yaşayan psikologlar Alliston Reid ve John Pilley, ‘Chaser’ adlı Border Collie cinsi dişi bir köpeğe 1022 farklı nesnenin adını öğretmeyi başardı.

Bilim dergisi New Scientist’te yayınlanan haberde, Wofford Üniversitesi’nde görevli Reid ve Pilley’in, 6 yaşındaki Chaser’a, 3 yılı aşkın bir süre boyunca günde 4-5 saat eğitim verdiği belirtildi. Bu süre boyunca 838 farklı testten geçirilen Chaser, her sınavda kendisine sorulan 20 sorudan en az 18’ini doğru olarak yanıtladı.

Köpeğe her seferinde farklı bir nesne gösteren iki psikolog, Chaser ezberleyene kadar nesnenin adını tekrarladı. Bunların şekillerini ve işlevlerini de kavradığını gösteren Chaser, 3 yaşındaki bir çocukla eşit bir başarı ortaya koydu. Chaser, “kokla”, “kap” ve “pençele” fillerinin İngilizcelerini de net bir şekilde anlayabiliyor. Akıllı köpek başarılı olduğunda ‘Blue’ adı verilen küçük bir topla oynama ödülü kazanıyor.

Psikolog Alliston Reid, köpeklerin de bebekler kadar dili anlayabildiğini söylemeye çalışmadıklarını, fakat onların da şimdiye kadar düşünüldüğünden çok daha fazla kelimeyi öğrenebileceğini keşfettiklerini belirtti.

Rekorun eski sahibi, 200 kelime bilen yine Border Collie cinsi Rico adlı bir köpekti. Bu köpek, Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nde eğitilmişti. Reid ve Pilley’in ‘Chaser’ ile ilgili araştırması Behavioral Processes dergisinde yayınlandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.