Amerikalı Ünlü Milyarder Eli Broad Yaşamını Yitirdi

Amerikalı milyarder iş insanı Eli Broad uzun süredir mücadele ettiği hastalığa yenik düştü.

87 yaşındaki milyarder Eli Broad, Los Angeles’taki Cedars-Sinai Medical Center’da hayatını kaybetti.

1933 yılında New York’ta doğan Broad, daha sonra ailesiyle birlikte Detroit’e taşındı. Gayrimenkul sektöründeki kariyerine burada başlayan Broad, 1970’li yıllarda sigorta sektörüne yatırım yaptı. Sun America isimli şirketle büyük bir servete kavuşan Broad, şirketi 1990’lı yıllarda 18 milyar dolara sattı.

1963 yılında eşi Edyhthe ile birlikte Los Angeles’a yerleşen Broad, 1990’lı yıllarla birlikte sanat dünyasına gösterdiği ilgiyle dikkat çekti. Topladığı eserlerle bir sanat koleksiyoneri haline gelen Broad, Walt Disney Konser Salonu ve California Üniversitesi’ndeki sanat merkezinin inşasına destek verdi.

Los Angeles’ın kültürel hayatını yeniden inşa eden adam olarak bilinen Broad, aynı zamanda bir sanat koleksiyoncusuydu. 

Ünlü iş insanı, 2015’te açılan Broad Müzesi için İtalyan koleksiyoner Guiseppe Panza’nın koleksiyonunu satın aldı. Söz konusu koleksiyonun değerinin 1 milyar dolara yükseldiği belirtiliyor.

Broad ayrıca Yale, Harvard ve MIT’ye yaptığı bonkör bağışlarıyla dikkat çekmişti. 

Sözcü’nün haberine göre Edyhthe ile olan evliliğinden Jeffrey ve Gary olmak üzere iki çocuğu olan Broad için Eli ve Edythe Broad Vakfı’ndan da bir açıklama yapıldı. Başkan Gerun Riley tarafından yapılan açıklamada, “Eli, dünyanın sorunlarını gören ve onları çözmeye çalışan, toplumun önemini bilen bir baba, koca ve arkadaştı. O hepimizin içindeki potansiyeli gördü” denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.