Amerikalı Ünlü Muhabir Görevi Sırasında Astım Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti

 

Wikipedia- Anthony Shadid

Amerikalı Ünlü Muhabir Görevi Sırasında Astım Krizi Sonucu Hayatını Kaybetti

‘Pulitzer’ ödüllü Amerika’nın en iyi muhabirlerinden biri olan Anthony Shadid, Türkiye üzerinden giriş yaptığı Suriye’den kaçarken yakalandığı astım krizi sonucu hayatını kaybetti. 43 yaşındaki ABD’li gazeteci, Ortadoğu’yu en iyi tanıyan gazetecilerden biri olarak gösteriliyordu.

Amerika’nın en saygın gazetelerinden olan New York Times’ın ödüllü muhabiri, Suriye’deki isyanla ilgili haber hazırlamak için geçen hafta foto muhabiri Tyler Hicks’le birlikte Türkiye üzerinden gizlice Suriye’ye geçti. Çalışmalarını tamamlayan Shadid ve arkadaşı, yine kaçak olarak Türkiye’ye dönüşe geçtiler. Astımı olan ve atlara alerjisi bulunan Amerikalı gazeteci sınıra 5 kilometre kala rahatsızlandı. Foto muhabiri Hicks’in tüm müdahalelerine rağmen yolda hayatını kaybetti. New York Times yöneticilerini arayarak durumdan haberdar eden Hicks, Shadid’in cenazesini Cilvegözü Gümrük Kapısı yakınlarından gizlice Türkiye’ye soktu. Gümrük bölgesinde bir gençten yardım alarak Reyhanlı ilçe merkezine götürmek üzere yola çıkardı.

Foto Muhabiri Hicks, gece saat 02.00 civarında jandarma ve polise ulaşarak bilgi verdi. Bunun üzerine, Nöbetçi Savcılık yolda ilk incelemeyi yaptı ve cenaze Reyhanlı Devlet Hastane’sine götürüldü. Savcılığın yaptırdığı ön otopsi sonucunda ‘nefes darlığı sonucu ölüm’ raporu verilen Amerikalı gazetecinin cenazesi genel otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Foto muhabiri arkadaşı Hicks, kaçakçıların yardımıyla İdlib sınırında dikenli tellerden geçerek Suriye’ye girdiklerini, burada kendilerini at sırtında rehberlerin karşıladığını, Shadid’in ata alerjisi olduğu için ilk gece de astım şikayeti yaşadığını, daha sonra düzeldiğini anlattı.

Hicks’in anlattığına göre olay sırasında atlıların önlerinden giderken Shadid’in soluk soluğa kaldığı, iki eliyle bir kayaya tutunduğu, aniden yere yığıldığı ve bilincini kaybettiği öğrenildi. Birkaç dakika sonra nefes almamaya başlayan Shadid’e yarım saat kalp masajı yapan Hick’in çabaları sonuç vermedi.

Shadid’in ölümü üzerine twitter’den mesaj yayınlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Sadece iyi bir gazeteci olarak değil, gerçek bir dost olarak da Anthony Shadid’in ölümü beni derinden üzdü. Yaşamının son anlarında bile gerçeğin peşinde koşuyordu’’ diyerek duygularını dile getirdi.

Cenazesi Adana’da Ailesine Teslim Edildi

Shadid’in eşi Nada Bekri, New York Times Türkiye Temsilcisi Şebnem Arsu ile Adana Adli Tıp Kurumu’na gelerek, işlemlerle ilgili bilgi alıp, gerekli evrakların tamamlanmasını sağladı. Arsu, gazetecilere yaptığı açıklamada cenazenin yurt dışına çıkarılması işlemleri tamamlandıktan sonra İstanbul üzerinden  Lübnan’ın başkenti Beyrut’a götürüleceğini bildirdi. 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.