Amerikan Denizaltı “Jacksonville” nin Kaptanı Görevinden Alındı

Fotograf: JAY DIRECTO/AFPGetty Images
Fotograf: JAY DIRECTO/AFPGetty Images

ABD medyasına göre, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nin Beşinci Filo Komutanlığı (Batı Hint Okyanusu ve Basra Körfezi bölgesininden sorumlu) Amerikan denizaltı “Jacksonville’nin” Basra Körfezi’nde bir gemi ile çarpışmasından sonra, nedeni ve koşullarını inceledi, sonuç olarak “Jacksonville” denizaltının kaptanını ve onun üst düzey yardımcısını görevinden aldı.

Kaptan ve yardımcısı görevlerinden alınarak, Hawaii Pearl Harbor’da idari görevlere transfer edildiler. Cezalandırılma sadece ikisiyle sınırlı kalmadı, aynı zamanda görevlerinde ihmalkar davranan “Jacksonville” denizaltı görevli mürettebatının birkaçı da işlerinden oldu.

Kaza, 10 Ocak tarihinde yerel saatle sabah 5’te gerçekleşti. “Jacksonville” denizaltı Basra Körfezi derinliklerinde, ismi bilinmeyen bir gemi üzerinden geçerken çarpıştı. Olay sırasında ciddi bir kaza yaşanmadı, ancak periskop önemli ölçüde hasar gördü. Denizaltı,  torpidolar ve “Tomahawk” adlı kanatlı seyir füzeleri ile donanımlı. Şiddetli bir çarpışma meydana gelmiş olsaydı çok daha ciddi sonuçlara yol açabilirdi. Denizaltı üzerinde bakım-onarım çalışmaları tamamlandı ve “Jacksonville” deniz seyrine devam etmeye başladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.