Amerikan Elçiliği Önünde İntihar Girişimi

Pekin’deki Amerikan Büyükelçiliği

4 Haziran günü 7 Çinli protesto amacıyla Pekin Amerikan Büyükelçiliği önünde bir araya geldikten sonra kendilerini zehirleyerek toplu intihar girişiminde bulundu. İntihar eylemine engel olundu ve hastanede gözaltına alındılar.

Eylemcilerden biri olan Chen Jiafa’nın sözlü ifadesine göre Jiafa ve arkadaşları Amerikan Büyükelçiliğine bağlı Vatandaşlık Servisi Ofisi’nin önüne geldiklerinde intihar etmek amacıyla böcek ilacı içtiler ve birer yudum aldıktan hemen sonra bir polis görevlisi üstlerine atladı ve şişeyi yere fırlattı.

Jiafa’nın gelini yıllar önce dövülerek öldürülmüştü. O günden beri Jiafa Pekin’de  adalet arıyordu.  Bugüne kadar bir sonuç alamayınca bu sefer Amerikan Elçiliği’ni seçti.

O gün Tiananmen Meydanı soykırımının 22. yıldönümüydü. O sebeple birçok polis görevlisi Pekin’in farklı bölgelerinde alarm halindeydi ancak Amerikan Elçiliği önünde çok kuvvetli bir güvenlik yoktu. Yine de elçiliğin önünde dolaşan birkaç polis görevlisi vardı. Bunlardan biri olanların farkına varıp müdahale etti. Yedi eylemci de hastaneye kaldırıldı ve orada gözaltına alındı.

Eylemcilerden biri ABD Büyükelçiliği önündeki intihar girişimlerinin sebebinin Çin’de kötü muamele ve işkence gören grupların durumları hakkındaki endişelerini dile getirmek ve bu konuda uluslararası camianın dikkatini çekmek olduğunu ifade etti.

Yoruma kapalı.