Amerikan Polisi Şok Silahı İle Öldürdü

Getty Images / Kevork Djansezian

LOS ANGELES – Polisinin aşırı şiddet içeren uygulamalarının sıkça yaşandığı Amerika’da son olay ölümle bitti. Amerika’da polisin şok silahı ile vurduğu uyuşturucu sattığı iddia edilen bir kişi hayatını kaybetti. Polis arabasındaki kameraların saniye saniye kaydettiği görüntülerin yayınlanmasının ardından halk, polisin davaranışının doğru olup olmadığını tartışmaya başladı.

Amerikan televizyonlarının yayınladığı görüntülere göre, Los Angeles eyaletinin Lafayette kentinde polis, Javon Rakestrau isimli 28 yaşındaki siyahiyi gözaltına almaya çalışıyor. Polise direnen Rakestrau kaçmaya çalışıyor. Ancak daha sonra yere yatan Rakestrau’yu Chris Guidry isimli 2 yıllık polis, şok silahı ile vuruyor. Rakestrau’nun kendine gelmemesi üzerine ambulans çağrılıyor. Hastaneye kaldırılan zanlı kurtarılamayarak hayatını kaybediyor.

Olayın duyulmasının ardından tepki çeken Lafayette Polis Teşkilatı, sivil bir polisin Rakestrau’yu uyuşturucu satarken takip ettiğini ve yakalanması için de bilgiyi de onun verdiğini belirtti. Olayın merkezindeki polis memuru ise, Rakestrau’nun elini cebine attığını, silah çıkartmasından korktuğu için şok silahını kullandığını söyledi. Ancak Rakestrau’nun cebinden çıkanın silah değil uyuşturucu madde olduğu daha sonra anlaşıldı.

Polis memuru soruşturma sonuçlanana kadar açığa alınırken, otopsinin de 5-6 haftayı bulacağı ifade edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.