Ä°mamoÄŸlu’ndan Türbe Açıklaması

Ä°stanbul BüyükÅŸehir Belediye (Ä°BB) BaÅŸkanı Ekrem Ä°mamoÄŸlu, hakkında inceleme baÅŸlatılması hakkında, “Bu kadar absürt bir soruÅŸturma baÅŸlangıcı, böyle bir sürecin ortaya çıkması kötü. Bu süreci baÅŸlatanın sahibi yok” dedi.

Ekrem Ä°mamoÄŸlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hakkında Fatih Sultan Mehmed’in eÅŸinin kabrinde elini arkasında baÄŸlayarak gezmesi hakkında baÅŸlatılan inceleme hakkında konuÅŸan Ä°mamoÄŸlu, “Yazılı bir savunma verdik. Orada duygularımı belli etmek zorunda kaldım. Bu kadar absürt bir soruÅŸturma baÅŸlangıcı, böyle bir sürecin ortaya çıkması kötü. Bu süreci baÅŸlatanın sahibi yok” dedi.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süreci baÅŸlatan akla ÅŸunu soruyorum; birini eli arkasında gezerken görürseniz hakaret etti diye baÅŸvuru yaparsınız. Bu bir alışkanlıktır. O günde yaptığım o geleneksel tavrımdan dolayı yaptığım yürüyüşten bir anlam çıkarılması, bir soruÅŸturma sürecinin baÅŸlatılması müthiÅŸ bir baÅŸarı.”

HDP belediyesine ziyareti hakkındaki iddiaları da deÄŸerlendiren Ä°mamoÄŸlu, “Ben seçilmiÅŸ bir belediye baÅŸkanını ziyaret ettim. O dönemde kayyumla ilgili fikrimi beyan ettim. Demokrasiye inanan bir insanım. Ben oraya gittiÄŸimde belediye baÅŸkanına bir Mustafa Kemal Atatürk portresi hediye ediyorum. Buradan da bir sebep oluÅŸturmak bir acizlik” dedi.

Ne olmuÅŸtu?

Ä°BB BaÅŸkanı Ekrem Ä°mamoÄŸlu, geçtiÄŸimiz yıl Ä°stanbul ValiliÄŸi’nin 29 Mayıs’ta düzenlediÄŸi “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında, Fatih Camii bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ndeki anma törenine katıldı.

Ä°mamoÄŸlu’nun türbe ziyareti sırasında ellerini arkasında baÄŸlamış ÅŸekilde yürürken çekilmiÅŸ görüntüsünün fotoÄŸrafı bazı kesimler tarafından “saygısızlık” olarak nitelenerek uzun süre tartışıldı.

Ä°mamoÄŸlu’nun yürürken ellerini arkasına baÄŸlayarak saygısızlık yaptığı gerekçesi ile inceleme açıldığı ortaya çıktı. Öte yandan konuyla ilgili İçiÅŸleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yapılan iÅŸlemin Ä°stanbul Cumhuriyet BaÅŸsavcılığı’nın talebi üzerine baÅŸlatılan bir ön inceleme olduÄŸu belirtilmiÅŸ, BaÅŸsavcılıktan yapılan açıklamada ise, yapılan inceleme neticesinde bakanlıktan soruÅŸturma izni verilmesi halinde gerekli deÄŸerlendirmenin yapılacağı ifade edilmiÅŸti.