Ana Muhalefet Partisi Milletvekilleri Yeni Meclis’te Yemin Etmeyecek

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun MYK ve TBMM grup toplantısından sonra CHP TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmada;

“CHP olarak biz, milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için kürsü dokunulmazlığı dışında, ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de yok. Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, YSK’dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, milletvekillikleri YSK tarafından onaylanmış ve mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. Bu seçmene ve onun oyuna, yani milli iradeye duyduğumuz saygının gereğidir.” dedi.

“Önüne geleni üç satırlık bir gerekçeyle tutuklayan, ancak tahliye etmemek için dokuz sayfa gerekçe yazan yargı anlayışına hayır diyoruz. Hiçbir kimsenin masumiyet karinesi dışında düşünülmemesini ve adil yargılanma hakkının ihlal edilmemesini istiyoruz.

Öte yandan, yakın bir geçmişte, demokrasi inancımız ve milli iradeye saygımız nedeniyle, hiçbir AKP yöneticisine veya AKP’liye başka bir aday bulamadınız mı diye sormadan sayın Erdoğan’a milletvekilliği ve başbakanlık yolunun açan partinin yöneticileri ve milletvekilleri olarak, şimdi, başka aday bulamadınız mı diyen başbakana soruyoruz; hangi Erdoğan konuşuyor?” diye konuşmasına devam etti.

Konuşmasının devamında;

“Demokrasiyi, cumhuriyeti, insan haklarını savunmayı ve korumayı ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyen, antidemokratik ve hukuk dışı uygulamanın parçası olamayız.

Bu anlayış, ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza yemin etme yolu açılmadıkça biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz; Ama, her platformda, sivil diktaya gidişle de, bu gidişin asli sorumlusu olan iktidar partisiyle de kararlılıkla mücadele edeceğiz. Herkesi bir kez daha sorumlu davranmaya davet ediyorum.” diyerek partisinin kararını açıkladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.