Anadol’lu Pekin-Paris Rallisi Konvoyu Özbekistan’da

TAŞKENTTarihi İpek Yolu güzergahı, Pekin’den Paris’e doğru yola çıkan ve aralarında Türkiye’den de iki pilotlun aldığı konvoy Özbekistan’a ulaştı. KONVOYDA İKİ TÜRK PİLOT

Dünyanın en ünlü klasik otomobil yarışı olan ve 1907 yılından bu yana yalnızca 3 kez gerçekleştirilen Pekin-Paris Rallisi konvoyu bugün Özbekistan geldi.

Konvoydaki araçlar bugün sabah itibariyle Kazakistan’dan Özbekistan’a giriş yaptı. Konvoydaki araçların sınırdan geçerek kalacakları otele gelişleri öğleden sonra saat 15.00’e kadar devam etti. Araçlar belirli aralıklarla otele geldi.

Özbekistanlılar ise Tarihi İpek yolu güzergâhındaki başkentleri Taşkent’te ilk defa bu denli kalabalık ve çok eski modelden klasik aracı görme imkânı buldu. Konvoydan haberdar olan kent sakinleri araçlarını park ettiği otel bahçesine akın etti. Ar arda gelen araçlar insanların ilgi bakışları altında parkta yer aldı. Kimi araç sürücüleri dinlenmeye çekilirken kimileri ise moladan faydalanarak araçlarının bakımını yaptı.

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ralli konvoyunda ilk defa Türkiye’yi temsil etme fırsatı bulan pilotlar Ahmet Öngün ve Erdal Topcan Anadol A1 araçlarıyla kalacakları otel parkına geldi. Türk pilotlarını, konvoydan haberdar olan bazı Türk işadamları karşıladı. 40 yıllık arkadaş olan iki Türk pilot, 1500 liraya satın aldıkları ve ek harcamayla yarışabilir duruma getirdikleri 1600 cc motorlu Anadol A1 aracıyla yaklaşık 15 bin kilometrelik parkuru kat etmeye çalışıyor.

Cihan Haber Ajansı( Cihan)’a konuşan pilot Öngün, “40 yıllık dostum Erdal Topcan Beyle hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra yaklaşık 20 gün evvel Pekin’den yola çıktık. Buraya kadarki etabı bir hayli zorluydu. 10 gün zarfında dünyanın en zorlu etabını kat ettik. Anadol bizi hiç bir şekilde üzmedi. Buraya kadar gayet başarılı bir şekilde geldik.” dedi.

İkinci pilot Topcan ise “Bu yarışa yegane Türk markası olan Anadol’la katılmaya karar verdik. Aracımızı bir buçuk senede hazırladık. En zorlu kısım Moğolistan’dı. Kaldığımız çadırlarda buharlaşan nefesimiz, buz olarak alnımıza düşüyordu. Zor olmasına rağmen tahminimizden daha iyi bir sonuçla Moğolistan’dan çıktık. Gelen klasmanda ikinci olarak yolumuza devam ediyoruz.”diye konuştu.

Pekin-Paris Rallisi araç konvoyu Özbekistan’da başkent Taşkent’ten sonra Semerkand, Nevai ve Buhara güzergahını takip edecek. Yarın sabah Taşkent’ten yola çıkacak olan konvoy Özbekistan’dan sonra Türkmenabat kentinden Türkmenistan’a giriş yapacak. Günde ortalama 500-600 kilometre dolayında yol alabilen konvoyun iki gün sonra Özbekistan’ı terk etmesi bekleniyor. Araç konvoyu Türkmenistan’dan sonra İran’a geçecek ve oradan da 7 Ekim’de Türkiye’ye giriş yapacak. Türkiye’den11 Ekim’de ayrılması planlanan araç konvoyunun 16 Ekim’de Paris’e ulaşması bekleniyor.

Otomobil bedellerinin dışında, bütçesi 5.3 milyon dolara ulaşan rallide 26 farklı ülkeden değişik marka ve modellerden 106 araç yarışıyor. Daha önce 1907, 1997 ve 2007 yıllarında 3 kez gerçekleştirilen Pekin-Paris klasik otomobil rallisinin dördüncüsü 10 Eylül’de start almıştı.

Yaklaşık 15 bin (14bin360)kilometrelik Pekin-Paris parkuru tahminen 36 günde kat edilmeye çalışılacak. Ekibi tam donanımlı bir ambulans da takip ediyor. Konvoyun en eski aracı ise yaklaşık yüz yıllık ömrüyle İtala aracı oldu.

Cihan’a konuşan bazı kent sakinleri ilk bu kadar çok sayıda klasik aracı birada gördüklerini, araçları çok beğendiklerini, Taşkent’e uğradıkları için de çok memnun olduklarını dile getirdiler. Yabancı pilotlar ise kolay olmamakla birlikte yollarına eğlenceli şekilde devam ettiklerini ve giderek hedeflerine daha da yaklaşmanın sevincini yaşadıklarını dile getirdiler.

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.