Anavarza Mozayikleri Yok Olma Tehlikesi Altında

 

Yok olma tehlikesi içinde olan Tetis Mozayikleri- Adana

Tarihçi Cezmi Yurtsever, Anavarza Antik Kenti’nin en önemli tarihi eserlerinden olan Anavarza mozayiklerinin yok olma tehlikesi içinde olduğunu söyledi.

 Yurtsever, Anavarza tarihinin en önemli eserleri arasında bulunan  ve tarihi kente su getirilmesiyle ilgili Kozan ve Yılankale kral oğulları arasındaki mücadeleyi anlatan efsanenin doğmasına neden olan tarihi Tetis Mozayiği, yağmur sularının mozayik havuzuna dolması ile birlikte aşırı nemden dolayı kendiliğinden patladığını ve Eros figürlü insan görüntüsünün de yok olduğunu belirtti.

Yurtsever’e göre Kültür Bakanlığı ve ilgili kuruluşlar Anavarza Tetis Mozayiği’ne 10 metrekare örtü yapımında ihmallerinden dolayı böyle bir tahribat yaşandı. Yurtsever, “Çukurova’ya hükmeden Romalılar zamanında metropol kent olarak dünyanın gündemine gelen, imparatorların zafer alayları ile gösterişli zafer kapısından giriş yaptığı, aynı anda 10 bin kişinin izlediği tiyatrosu ve 100 kişinin spor oyunlarını izlediği tarihi Anavarza Antik kentindeki Tetis mozayiğindeki tahribatın tespit ve mümkünse onarımı için Adana Valiliği ve Kültür Bakanlığı’nın acil müdahale etmesi gerekmektedir. İhmal devam ederse Tetis mozayiğinin diğer parçaları da yok olacaktır” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.