Anayasa Uzlaşma Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ”Acımız ne kadar büyük olursa olsun, onu içimize gömeceğiz, bağrımıza taş basacağız. Bu olaylar ne kadar yürek yakıcı olursa olsun, gelişen şartlar ne kadar bu çalışmamızı zorlaştırırsa zorlaştırsın, girdiğimiz bu yoldan dönmeyeceğiz” dedi.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıya, AK Parti’den Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, CHP’den Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Konya Milletvekili Atilla Kart, İzmir Milletvekili Rıza Türmen, MHP’den Antalya Milletvekili Tunca Toskay, Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, Konya Milletvekili Faruk Bal, BDP’den Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan katıldı.

TBMM Başkanı Çiçek, hem kendisi için hem komisyonda görev yapacak arkadaşları için heyecanlı ve tarihi bir gün olduğunu söyledi.

”Siyasi hayatımızın en heyecanlı, en önemli günlerinden birini yaşıyoruz” diyen Çiçek, şöyle devam etti:

”Bugün tarihi bir gün. Meclis başkanı sıfatı ve komisyon üyeleri olarak bu çalışmayı birlikte yürütmek hepimiz için büyük bir onurdur diye bu konuşmaya başlamak istemiştim, öyle yazdım. Ancak yaşadığımız üzücü olaylar, yaşadığımız sıkıntılar ve acılar maalesef, bu sevincimizi büyük ölçüde gölgeledi. Bu sevincimizin yerine derin bir acıyı ikame etti. Demokrasi kültürümüzü derinleştireceğine, çağdaş Türkiye’nin siyasal ve toplumsal zeminini güçlendireceğine inandığımız yeni bir anayasa için birlikte yola çıkıyoruz. Böyle ifade etmiştim. Ama bu yoldan dönmek yok. Acımız ne kadar büyük olursa olsun, onu içimize gömeceğiz, bağrımıza taş basacağız. Bu olaylar ne kadar yürek yakıcı olursa olsun, gelişen şartlar ne kadar bu çalışmamızı zorlaştırırsa zorlaştırsın, girdiğimiz bu yoldan dönmeyeceğiz.

Onun için soğukkanlılıkla, sağduyu ile ve sorumluluk duygusu içerisinde, hukuk ve demokrasi içerisinde kalarak, üzerimize düşeni yapma gayreti içerisinde olacağız. Yeni anayasa için işe başlarken, bir taraftan bu olayları telin ettiğimizi burada ifade edeceğiz. Ama öbür taraftan da milletimizin beklentisi olan yeni anayasayı topluma kazandırabilmek için yoğun bir çabanın gayretin içerisinde inanıyorum ki birlikte olacağız.”

Anayasa Uzlaşma Komisyonu Toplantısı, AK Parti adına Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, CHP adına Konya Milletvekili Atilla Kart, MHP adına Konya Milletvekili Faruk Bal, BDP adına Batman Milletvekili Ayla Akat Ata’nın konuşmasının ardından basına kapalı devam etti.

İlk konuşmayı, AK Parti Grubu adına Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin yaptı. Şahin, Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Devletin, terörle mücadele ederken, TBMM olarak, vatandaşlar için iyi şeyler yapmaya kararlılıkla devam edeceklerini belirten Şahin, parlamentoda grubu bulunan siyasi parti temsilcileri bu çalışmaya başlarken, her zamankinden daha fazla inançla, kararlılıkla bu çalışmayı yapacağını söyledi.

CHP Grubu adına söz alan Konya Milletvekili Atilla Kart, terör saldırılarını kınamakla, seremonilerle terör olaylarını anlatmaya artık güçlerinin yetmediğini söyledi. Kart, bunları terör saldırısı olarak ifade etmenin doğru olmadığını belirterek, saldırıları, ”eş zamanlı ve organize şekilde yapılan saldırılar” diye değerlendirdi.

Tutuklu milletvekilleri konusunun, önemli bir eksiklik olduğunu savunan Kart, bunun mutlaka çözüme ulaştırılması gerektiğini bildirdi. Kart, AK Parti’nin bu konuda iradesini ortaya koymasının, TBMM Başkanı’nın da çalışmalarına destek sağlayacağını ifade etti.

Kart, CHP olarak, Cumhuriyet’in kurucu ve önder rolünün referansları olduğunu dile getirerek, ”Buna hepimiz katkı vermeliyiz. Kabul etmek gerekiyor ki biz Cumhuriyet’in kazanımlarını demokrasi ile zenginleştiremedik. Temel sorunumuz bu. Uzlaşma komisyonu, Cumhuriyet’in bu kazanımlarını demokrasiyle güçlendirme, zenginleştirme, tüm yurttaşları eşit kabul eden anlayışla bunu hayata geçirme misyonu yüklenmiştir. Bu sorumlulukla görev yapacağız. Çalışmalarımızın verimli ve yaralı olmasını diliyorum” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.