Ankara Valiliği Saldırı İle İlgili Açıklama Yaptı

Ankara Valiliği, ABD Büyükelçiliğine yönelik intihar saldırısında 6 kilogram TNT tipi patlayıcı kullanıldığını açıkladı.

Ankara Valiliği, dün ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen intihar saldırısıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, büyükelçiliğin personel ve ziyaretçi girişlerinin yapıldığı kapıdan sahte kimlik kullanarak geçiş yapma talebinde bulunan bir şahsın üzerinde taşıdığı bomba düzeneklerini patlatarak intihar eylemini gerçekleştirdiği, olayda güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu’nun hayatını kaybettiği, iş takibi dolayısıyla güvenlik-kontrol binasında bulunduğu bildirilen gazeteci Didem Tuncay ile 2 Büyükelçilik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, ABD Büyükelçiliği güvenlik bölümünde görevli 2 personelin tedavilerinin ayakta yapıldığı, yaralı Didem Tuncay’ın Ankara Numune Hastanesi’nde tedavisinin sürdüğü ifade edilerek, “Bomba-imha uzman ekiplerinin yapmış olduğu inceleme sonucunda yaklaşık 6 kilo TNT türü patlayıcının elektronik düzenekli butona basmak suretiyle patlatıldığı, ayrıca olay yerinde bulunan el bombası parçalarından eylemcinin yanında getirmiş olduğu el bombasını da patlattığı anlaşılmıştır” denildi.

Eylemi yaptığı değerlendirilen kişinin DHKP-C terör örgütü üyesi olduğu, 1997 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Şişli Harbiye Orduevine lav silahı ile saldırdığı ve yakalanarak tutuklandığı, cezaevinden tahliye edilmesinden sonra yurtdışına kaçtığı ve ‘anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ve hükümlüler ile tutuklular ayaklanması’ suçlarından arandığı kaydedildi.

abd1DHKP-C militanı eylemcinin ailesi tarafından fotoğraflarından teşhis edildiği, ancak şahsın kesin kimlik tespitinin ailesinden alınmış olan DNA örneği ile yapılacak mukayese sonrası tespit edileceği belirtildi.

Olaya ilişkin Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün ilgili birimlerince çalışmalara çok yönlü devam edildiği duyuruldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.