Ankara Kumrular Caddesi’nde Patlama

Fotoğraf:Semra Şener
Kızılay’ın en işlek yerlerinden   birisi olan Kumrular Sokakta patlama meydana geldi. Sabah saat 11:05’de meydana gelen patlamada  son bilgilere göre 7 aracın yandığı, 15 kişinin yaralandığı, 3 kişinin öldüğü belirtildi. Patlamayla ilgili olarak iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Patlamanın  gerçekleştiği Kumrular Sokak, TBMM’ne çok yakın olduğu için patlama meclis  ve civarındaki semtlerden de duyuldu. 

Patlama büyük paniğe neden oldu. Olay yerine çok sayıda ambulansla birlikte sağlık ekibi sevk edildi.  Kumrular Caddesine  açılan bütün sokaklar trafiğe kapatıldı. Güvenlik çemberi oluşturuldu.   

Patlamanın olduğu yerde bulunan Namık Kemal İlköğretim Okulu öğrencileri polis eşliğinde güvenli bir şekilde okuldan çıkarıldı.Bomba mı tüp mü? 

Patlamaya neyin yol açtığı henüz tam olarak açıklanmış değil. Polis bomba ihtimali üzerinde duruyor. Patlamanın tek bir araçta meydana gelip  yanması ve yangının diğer araçlara yayılması, araca bomba konulduğu ve manuel olarak patlatılma ihtimalinin olduğu belirtiliyor. Olay yerine gelen bomba uzmanları incelemelerini sürdürürken polis, esnafın da ifadesini alıyor. 

Başka bir iddiaya göre  bazı görgü tanıkları, alev alan bir tüpün araçların üstüne atılmasının patlamaya sebep olduğunu belirtiliyor. 

Çankaya belediye başkanı Bülent Tanık okulların açıldığı bu günlerde böyle bir olayın olmasının vahim bir durum olduğunu söyledi. 

Görgü tanıklarından emekli öğretmen Adnan Yavuz, caddede o anda askeri bir servis aracının olduğunu, patlayan  aracın motorunun karşı kaldırıma fırlaması sebebiyle  diğer araçların büyük hasar gördüğünü söyledi . 

Başka bir görgü tanığı Mehmet Şakir Ünaldı patlamanın, bulundukları apartmanın hemen önünde olduğunu  aşağı inip yaralılara yardım ettiklerini söyledi. Çok şiddetli meydana gelen patlamada camlarının kırıldığını belirten Ünaldı  bacağı kopanlar olduğunu  ve yaralılara yardım etmek için aşağı indiklerini, ambulans ve itfaiyenin de çok geç geldiğini ifade etti . 

CHP Grup başkan vekili Akif Hamzaçebi ve Sinan Aygün‘ün de aralarında bulunduğu CHP’den bir grup  milletvekili olay yerinde incelemeler yaptı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.